Kartal Belediyesi Matematik Kampı Dahi Yetiştiriyor

29 Agustos 2013

DHA / 29.08.2013

Kartal Belediyesi ve BİL Dershaneleri işbirliği ile Abaküs Mental Aritmetik programı kullanılarak hayata geçirilen Matematik Kampı, Kartallı çocuklar tarafından büyük ilgi gördü.

Kartal Belediyesi, Dünyanın pek çok ülkesinde uygulanmakta olan ve çocukların beyin gelişimi konusunda devrim niteliğinde sonuçlar ortaya koyan Abaküs Mental Aritmetik Programı ile bir ilki gerçekleştirdi. Kartal Belediyesi ve BİL Dershaneleri işbirliği ile Kartallı çocuklar için Abaküs Mental Aritmetik Programı kullanılarak matematik kampı hayata geçirildi. Türkiye’de ilk kez Kartal Belediyesi ve BİL Dershaneleri tarafından uygulanan program, Kartallı çocuklara olağanüstü aritmetik becerileri kazandırırken beyinlerinin gizli potansiyellerini harekete geçirerek hızlı bir zihinsel gelişim sağlıyor. 26 Ağustos – 8 Eylül 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek Matematik kampı, Kartallı çocuklar ve velileri tarafından büyük ilgiyle karşılanırken 7 ve 14 yaş grubundaki 300 öğrenci, haftada 2 gün 3’er saat Abaküs Mental Aritmetik eğitimi alıyor.

Kartal’da bir ilk olan Abaküs Mental Aritmetik Programı ile ilgili konuşan BİL Dershaneleri kurucusu Necati Oymak, “Kartal Belediyesi ile işbirliği yaparak Kartallı çocuklara Abaküs Mental Aritmetik yoluyla matematik problemlerini en kısa sürede çözümü öğretiyoruz. Uzakdoğu’da yıllardır okullarda uygulanan, çocuklarda hızlı zihinsel gelişim sağlayan ve aritmetik beceriler kazandıran bir eğitim sistemidir. Bu eğitim sisteminde kullanılan programla, çocukların aritmetik işlem yapma hızlarını geliştirip hesap makinesi kullanmadan işlemleri saniyeler içinde yapmalarını sağlıyoruz. Bilindiği gibi insan beyni sağ ve sol lob olarak ikiye ayrılır. Birçok test sonucunda, beynin sol lobunun konuşma, matematiksel işlemler, diziler, sayılar ve analiz gibi konularda çok üstün olduğu, mantıklı ve doğrusal çalıştığı tespit edilmiştir. Yine beynin sağ lobunda ritim, hayal kurma, renkler, boyut, müzik gibi fonksiyonların yapıldığı ortaya konmaktadır. Bu bilgiler ışığında, günümüz başarılı insanı, beynin her iki yarısını da dengeli bir şekilde kullanabilen ve gerektiğinde birinden diğerine kolalıkla geçebilen insan olarak değerlendiriliyor. İşte sistemimizle kazandırmayı hedeflediğimiz zihinsel beceriler; zeka düzeyini arttırmak, konsantrasyonu güçlendirmek, hayal gücünü arttırmak, kendine güven duygusunu güçlendirmektir” dedi.