Karnelere ”diş notu” konsun

17 Eylül 2012

 

NTVMSNBC / 17.09.2012

 

Diş hekimi Selçuk Özbölük, Milli Eğitim Bakanlığı’na öneride bulundu, “Çocuklardaki diş çürükleri karnelere eklenecek ‘diş notu’ ile azaltılabilir” dedi.

 

ANKARA – Diş hekimi Selçuk Özbölük, yaptığı yazılı açıklamada, okullarda bugün yeni bir eğitim yılı başladığını hatırlatarak, sağlıklı nesiller için ilköğretim çağında öncelikle çocukların diş sağlığı üzerinde durulması gerektiğini ifade etti.

 

Gelişmiş ülkelerde çocuk başına 1 olan çürük diş oranının Türkiye’de 5 olduğunu dile getiren Selçuk Özbölük, diş hekimine başvurma, diş fırçası ve macunu kullanma oranının da Avrupa’nın çok altında olduğuna dikkati çekti.

 

Koruyucu diş hekimliğinin önemine işaret eden Özbölük, bu konuda Mili Eğitim Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürütülebileceğini belirtti.

 

Özbölük, ”Karnelere eklenecek diş notu ile çocuklardaki diş çürüklerini azaltabiliriz. Bu hedefe ulaşmamızı kolaylaştıracağı gibi hem öğrencilerin tedavi sürecinde derslerinden geri kalmalarını engelleyecek hem de ekonomik katkı sağlayacaktır” görüşünü dile getirdi.