Kağızmanlı kız öğrenciler: Kız çocukları küçük yaşta gelin olmasın

29 Kasım 2013

Haberaktüel / 29.11.2013

Dershanelerin kapatılmasına yönelik işletilen sürece toplumun her kesiminden tepkiler yağıyor. Kars’ın Kağızman ilçesinde bir araya gelen mezun öğrenciler ve veliler, dershanelerin kapanmasıyla eğitim desteği alamayan kızların, en geç lise sonunda genç yaşta gelin edileceklerine dikkat çekiyor.

Özellikle Doğu’da küçük yaşta kız çocuklarının lise sonrası küçük gelin yapılmasının önünde dershanelerin önemli bir etken olduğunu ifade eden meslek lisesi mezunu Kağızmanlı Yasemin Kurt, “Başbakanımızın bu imkanı elimizden alması kız çocukları için çok kötü olacak. Küçük yaşta gelin olacaklar. Başbakanımıza soruyorum, buna razı mısınız? Kız arkadaşlarımın küçük yaşta gelin olmasına razı olacaksa dershaneleri kapatsınlar. Biz de okumayalım o zaman.” dedi.

Kendisinin ise dershaneye, tek başına bilgilerini taze tutamayacağını görmesiyle kayıt yaptırdığını aktaran Kurt, 3. defa sınava gireceğini ifade ederek, “İlk zamanlar evde kendim çalıştım ve baktım ki olmuyor. Daha sonra dershaneye kaydolmaya karar verdim. Şunu belirtmek istiyorum, ben meslek lisesi çıkışlıyım ve meslek lisesi bilindiği üzere sadece meslek derslerine ağırlık veriyor. Pozitif bilimlere pek ağırlık vermiyorlar. Dershaneye geldikten sonra öğretmenlerin desteğiyle bilmediğim konuları çabucak öğrendim.” diye konuştu.

İkinci kez sınava girecek olan Ayşe Polat ise mezun olduğunu belirterek, dershanelerin kapatılması taraftarı olmadığını, eğitimde eşitlik isteyenlerin Doğu illerine düzgün öğretmen göndermesi gerektiğini söyledi. Polat, “Ben Kars’ın en iyi okulundan mezun oldum. Ama 4 yıl fizik görmedim. O 4 yılda göremediğimi şu an 1 yıl içerisinde kapatmaya çalışıyorum. Yeni mezun öğretmenler geliyorlar, üzerimizden deneyim kazanıyorlar ve büyük şehirlere gidiyorlar. Oranın eğitimi ile tabi buranın eğitimi bir olmuyor.” şeklinde konuştu.

Dershanelerin kapanmasıyla başarı elde edemeyecek kız çocuklarının ise erken yaşta evlendirileceklerine değinen Polat, “Okumuyorsun, o zaman kocaya vereceğiz. Bu da bizim için hiç iyi olmayacak. O yüzden dershaneler kapatılırsa Doğu’daki kız çocuklarının halini düşünemiyorum.” diye ifade etti.

Bir diğer mezun öğrenci Derya Sencer de dershanelerin her şeyden önce öğrenciyi motive ettiğini ve dershanelere ihtiyaçları olduğunu hatırlattı. Sencer, şöyle dedi: “Her şey bir döngü içerisindedir. Hastanın doktora ihtiyacı var. Öğrencinin öğretmene ihtiyacı var. Bir öğrenci gerçekten evde çalışarak başarılı oluyorsa, o zaman herkes evde çalışsın, hukuk ve tıp kazansın.”

“DERSHANELERİ KAPATMAK HANGİ AKLA MANTIĞA UYGUN”

Esnaflık yapan velilerden Ömer Aktaş, Kağızman’da talebelerin çok mağdur olduklarını görüp, arkadaşlarıyla göstermiş oldukları emekle FEM dershanesinin faaliyete geçmesini sağladıklarını söyledi. Aktaş, “Eskiden beri eğitim sıkıntılıydı ama şu an eğitime bir darbe vuruluyor. Bu niye yapılıyor? Yanlış olan bir şey mi var? Bu hangi akla mantığa uygun? Bunu anlamış değiliz. Devlet büyüklerimiz bir daha düşünsünler.” dedi.

İşini gücünü bırakıp çocuklarının geleceği için dershanenin yolunu aşındırdığını söyleyen Abdurrahman Polat ise 17 yıldır ticaretle uğraştığını, bir veli ve vatandaş olarak dershanelerin kapatılmasına karşı olduğunu ifade etti. Polat, şunları ifade etti: “Şu an benim çocuğum Iğdır Fen Lisesi’nde okuyorsa, önce Allah’ın sonra ise dershanelerin sayesindedir. Bir Kağızmanlı olarak Kağızman’da dershane yokken kaç öğrenci üniversitede okuyordu? Dershaneler sayesinde şu an Kağızman’da il dışında 750 öğrencimiz okuyor. Belki bu rakam daha fazladır. Burada devlet büyüklerinin bir yanlış anlaması, bilgilendirilmesi olabilir. Bu konunun tekrar istişare edilmesini istiyoruz.”

Kardeşlerinin hayatlarını kazanmalarında en büyük eğitim cihetiyle desteği dershanelerden aldığını aktaran Mehmet Bilgi de 10 yıllık esnaf olduğunu belirterek, “3 kardeşim de öğretmen oldu. Dershanelerin kapatılmasını istemiyorum. Böyle bir şeyin gerçekleşmesi ile doğuda erkek çocukların inşaatçı, kız çocukların liseden sonra gelin olma durumu olacak.” diye konuştu.

“BİR ANNE, ‘DERSHANE EVDE ÇOCUĞUMUN ÇALIŞMASINI TAKİP ETTİ'”

Ev hanımı Gamze Çiftçi de 6. sınıfta okuyan bir öğrencisi olduğunu belirterek, “Daha önce de kızım dershaneye geldi. Buralar sayesinde Sağlık Meslek Lisesi’ni kazandı. Şu an Hemşirelik Bölümü’nü okuyor. Dershanemiz sayesinde çocuğumun özgüveni geldi. Dershanede şunu da gördük, durumu iyi olmayanlara destek oluyorlar. Çocukların hayatlarının kurtulması için çalışıyorlar. Ben bu desteği hep gördüm. Dershane dışında evde de takip ediyorlar. Eve gelip çalışma ortamını kontrol ettiler. Çocuğumun psikolojisine eğildiler, problemlerini çözdüler.” şeklinde konuştu.