Kadınlara Hakları Anlatıldı

14 Şubat 2012

 

Haberler / 14.02.2012

 

Malatya İl Halk Kütüphanesi ile Kültür ve Yaşam Derneği, kadınlara yönelik olarak, “Kadın ve Çocuk Hakları” konulu konferans düzenledi.

 

Malatya İl Halk Kütüphanesi ile Kültür ve Yaşam Derneği, kadınlara yönelik olarak, “Kadın ve Çocuk Hakları” konulu konferans düzenledi.

Halk Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansı, Malatya Barosu Çocuk Hakları Komisyon Başkanı Avukat Çiğdem Ağdağ verdi.

Kadınların ve çocukların yaşadıkları sorunlara değinen Ağdağ, çocuk gelinlerden, cinsel istismara, çocukların ihmalinden kadına yönelik şiddete kadar pek çok konu hakkında katılımcı kadınlara bilgi vererek, kadınlar ve çocuklarla ilgili imzalanan anlaşmaları anlattı.

Türk toplumlarında çocuklara çok değer verildiğini, ancak hep onlara çocuk gözüyle bakılarak görüşlerinin dikkate alınmadığını ifade eden Ağdağ, gelecek beklentileriyle bakılan çocukların en güzel çağlarını kaçırmalarına neden olduğunu belirtti.

Toplumun en zayıf halkalarının çocuklar olduğunu dile getiren Ağdağ, bu nedenle hukukun çocuğun korunmasına her zaman önem verdiğini söyledi. Ağdağ, devletin ve anne babaların çocuklarının eğitim, sağlık, barınma ve yeme içme gibi haklarını sağlamak zorunda olduğunu vurguladı.

Çocukların genellikle yalan söylemediklerine değinen Ağdağ, cinsel istismar konularında çocukların dikkate alınması gerektiğine işaret etti. Kadınlara yönelik şiddet konusunu da ele alan Ağdağ, kadınların kendilerini çaresiz ve yalnız hissetmemeleri gerektiğini ifade etti.

Ağdağ, barolardaki kadın komisyonlarının her türlü ihmal ve şiddet durumunda kadınların yanında olduğunu kaydetti.

Malatya

Anadolu Ajansı