Kadınlar, Tecavüz Davasına Müdahillik Talebinde Bulundu

10 Haziran 2011

Bianet / 10.06.2011

Bursa’da ilköğretim öğrencisi F.S.’ye tecavüz ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan 12 kişinin yargılandığı davaya müdahillik talebinde bulunan KESK Kadın Komisyonu üyeleri, cinsel şiddet mağdurlarının damgalanma ve suçlanma kaygısıyla yaşadıkları şiddeti gizlediklerine dikkat çekti.

Bursa – BİA Haber Merkezi

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Kadın Komisyonu üyeleri, Bursa’da ilköğretim sekizinci sınıf öğrencisi F.S.’ye (15) zor ve tehditle tecavüz ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan 12 kişinin yargılandığı davaya müdahillik talebinde bulundu.

Bursa Adliyesi önünde basın açıklaması yapan kadınlar adına KESK Kadın Komisyonu üyesi Selma Aslan, Türkiye’de cinsel şiddet mağdurlarının dışlanma, damgalanma, aşağılanma ve suçlanma kaygısıyla yaşadıkları şiddeti gizlediklerine dikkat çekti.

Kadınların yaşamın her alanında din, dil, etnik yapı ve sosyal statü gözetmeksizin şiddete maruz kaldıklarını belirten Aslan, çocukların da ev içinde ve dışında cinsel istismara uğradıklarını vurguladı.

Bursa’da geçtiğimiz Mart ayında tecavüz suçlamasıyla 12 kişi gözaltına alınmıştı. Yaşları 18’den büyük 2 kişi tutuklanırken, 10 kişi ise yaşları küçük olduğu gerekçesiyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. (BB)