Kadına şiddetin yaşı yok: 15’inde de 60’ında da dayak var

18 Şubat 2014

 

Radikal / 18.02.2014

Haber: UMUT ERDEM

 

CHP Kadın ve Çocuk Hakları İnceleme ve İzleme Komisyonu, sığınmaevlerine ziyaretler gerçekleştirerek, buralarda kalan kadınların portresini çizdi.
Komisyon Sözcüsü CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Bursa Milletvekili Sena Kaleli, İstanbul Milletvekili Ayşe Eser Danışoğlu, Balıkesir Milletvekili Nedret Akova, PM Üyesi Gül Çiftçi’nin Tekirdağ, Gaziantep ve Ankara ’daki sığınmaevlerini ziyareti sonrası hazırlanan rapor şöyle:
Ekonomik bağımsızlığını elde edemeyen kadınlar, bağımlılık ilişkisi nedeniyle aile içi şiddetten uzaklaşamamaktadır.
Kadınların eğitim olanaklarından yararlanamaması, şiddeti doğurmaktadır.
Sığınmaevinde kadınların genel durumuna bakıldığında şiddetin yaşının olmadığı görülüyor. 15 ya da 60 yaşında da kadınlar şiddete maruz kalıyor.
Aile zoruyla evlendirilen, çocuk veya genç yaşta evlendirilen ya da ailenin izni olmadan kaçarak evlenen kadınlar şiddet görmekte.
Ailenin, “Girdiğin yerden kefeninle çıkarsın” anlayışı, kadının gidecek yeri olmayışı, ailenin şiddet gören kadını korumaması şiddeti doğuruyor.
Ülkemizin kanayan yarası olan çocuk gelinlerin olması şiddet ortamına zemin hazırlıyor.
Evliliği, yaşam döngüsünün ana unsuru gören zihniyet, dini gelenekler ve tabulaştırılmış cinsellik, ahlak ve namus anlayışı, şiddeti, tacizi meşru kılan, cezasını kalıplar nedeniyle hafifleten yargıçlar, aile bütünlüğünü korumayı görev edinen adli kolluk, yaş büyütmeye muvafakat eden aile, yargıç ve noterler, resmi nikâhsız imam nikâhı kıyan, fetvalar veren din görevlileri, rızası vardır diyen bilirkişiler, ruh sağlığı yerindedir raporu veren adli tıp görevlileri ve ayrımcılık yapan kamu görevlilerinin tümünün bakış açısını geliştirecek anlayışın yerleşmesini sağlayacak programlar yapılması, ilköğretimden itibaren de bu eğitimin verilmesi en köklü çözüm olacaktır.