Kader’in ölümü protesto edildi

14 Ocak 2014

Habertürk / 14.01.2014

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi bir grup, Siirt’te 14 yaşındaki Kader Erten’in hayatını kaybetmesini Beyoğlu’nda protesto etti

Galatasaray Lisesi önünde toplanan platform üyesi kadınlar, “Kader’in hesabını soracağız” yazılı pankart açarak, “Kadınların kaderi ölüm olmayacak” ve “Başka Kader’ler olmayacak” sloganları attı.

Grup adına açıklama yapan Ayfer Özkoç, kadınların yaşam hakkının çalındığını haykırmak için bir kez daha sokaklarda toplandıklarını belirterek, “Henüz 12 yaşındaydı evlendirildiğinde Kader. Daha kendi çocukken iki bebek dünyaya getirdi, birini kaybetti. Yaşam hakkını da çaldılar çocuk yaşta evlendirerek. Literatürde ‘çocuk gelin’ diyorlar da Kader’in yaşadığı dramın adına, çocuktan gelin olur mu? Elimizi vicdanımıza koyalım. Çocukla gelin yan yana gelir mi?” şeklinde konuştu.
Küçücük yaşında omuzlarına büyük sorumluluklar yüklenen Kader’in yalnız olmadığını vurgulayan Özkoç, “Ölümüyle ilgili tüm şüpheler ortadan kalkana kadar, Kader’in yaşam hakkını çalanlar tek tek hesap verene kadar peşini bırakmayacağız” dedi.

Gruptakiler, bir süre daha slogan attıktan sonra dağıldı.
AA