Kader’i nikahlayan din adamı aranıyor!

15 Ocak 2014

Vatan / 15.01.2014

ÖZNUR KARSLI

Siirt’te evinde ölü bulunan 14 yaşındaki çocuk gelin Kader Ertem’in imam nikahını kıyan kişi cinsel istismar suçuna yardımcı olmaktan şüpheli olarak aranıyor.

Siirt’in Pervari ilçesinde odasında tüfekle vurulmuş bulunan resmi kayıtlara göre 14, kemik yaşı tespitine göre 16 yaşındaki Kader Erten’in ölümüyle ilgili açılan iki soruşturma kapsamında, kayınpeder ve kayınvalide ifade verdi. 5 saat süren ifade sonrasında Tahir ve Sabriye Atak çifti serbest bırakıldı.

Gelinle sorunumuz yoktu

Cumhuriyet savcısı, Kader Erten’in gelin olarak alınması, kendileri ile ilgili bir sorunu olup olmaması, neden küçük yaşta evlendirildiği ve şüpheli ölümü ile ilgili kayınpeder ve kayınvadileye sorular yönelttiği öğrenildi. Dün gece geç saatlere kadar süren ifade işleminin ardından Tahir ve Sabriye Atak, gelinleri Kader’i berdel usulu aldıklarını ve gelinleri ile bir sorunları olmadığını söyledi.

Anne-baba-eş şüpheli

Siirt Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Bayar, Ertem ve Atak ailelerinin dışında Kader’in imam nikahını kıyan kişinin de şüpheli olarak arandığını söyledi: “Kader’in eşinin ailesi cinsel istismar suçundan dolayı sorgulandılar. Kader’in annesi babası ile eşi Mehmet Atak’ın ailesi şu anda şüpheli durumundalar.

Bunun dışında Mehmet Atak ve ailesinin Kader Ertem’in ölümüyle ilgili sorgulamaları da yapılıyor bir yandan. Türk Ceza Kanunu’nun 103’üncü maddesine göre hem mağdurun hem de Mehmet Atak’ın ailesi seri fail olarak ceza alabilirler. Yani yardımcı olma suçundan. Soruşturma devam ettiği için serbestler. Kader Ertem’in ölümünün nasıl olduğuna ilişkin yorum yapmak için erken.

Savcı arkadaşlarımıza kendilerini intihar ya da cinayet olarak şartlamamalarını söyledim. Olayı her yönüyle araştırıyorlar. Raporlar gelmeden bu konuda yorum yapmayacağız. İmam nikahı kıymak suçtur resmi nikahtan önce. Bu nikahı kıyan kişiyi bulduğumuzda da şüpheli olarak ifadesini alıyoruz.

Cinsel istismar suçlusu

Dini bilgisi olduğuna inanılan herhangi biri de imam nikahı kıyabiliyor. Kader Ertem’in de imam nikahını kıyan kişiyi araştırıyoruz. Bu şüphelinin de cinsel istimar suçuna yardımcı olmaktan ifadesi alınacak”

Diyanet görüşü;

Çocuk gelin İslamiyet’le bağdaşmaz

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Keskin, reşit olmayanları evlendirmenin Kuran’ın ruhuna aykırı olduğunun ayetlerden anlaşılacağını belirterek, “Başkanlığımız küçük yaştaki çocukların evlendirilmesine sıcak bakmamakta ve bunu tasvip etmemektedir” dedi. Keskin, “Sonuç olarak küçüklerin evlendirilmesinin doğru olmayacağını çünkü bunların evlilik müessesesinin getirdiği sorumlulukların gereğini yerine getiremeyeceklerini ifade ettik” diyen Keskin, “İslam bilginlerinin çoğu küçük yaştaki evlilikleri tasvip etmedikleri açıkça belirtiyor” diye konuştu.

Kız en az 17 yaşında olmalı

Evlenebilmek için reşit olmanın gerektiğini, İslam alimlerinin bunu erkekte 18 kızda ise en az 17 yaşını doldurmakla olacağını belirttiğini aktaran Keskin, şunları kaydetti, “Bu yaştan daha küçükler rüştlerini ispat edemedikleri için çocuk sayılırlar, çocukların da evlendirilmeleri toplumu vahim sonuçlarla karşı karşıya getirecektir. İslamiyet de toplumda huzuru, düzeni, dinginliği esas alan yüce bir din olduğuna göre, küçük yaştaki çocukların evlendirilmesi İslam’ın esprisiyle bağdaşmaz. Toplumun psikolojisi gibi hayatın düzenli şekilde devamını sağlayan şartların da yerine getirilmesi gerekir.” Keskin, “Reşit olmadan insanları evlendirmenin doğru olmadığı ve Kuran’ın ruhuna aykırı olduğu ayetlerden anlaşılmaktadır” ifadelerini de sözlerine ekledi.

15 yaş altı ve 17 yaş arası 413 bin anne var

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre, Türkiye’de 2001-2012 yıllarında 15 yaş altında olan 17 bin 648 çocuk, anne oldu. Bunlardan 4 bin 312’si Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki çocuklardan oluştu. Aynı tarihlerde Diyarbakır’da bin 131, Şanlıurfa’da ise 940 çocuk doğum yaparak anneliğe adım attı. Türkiye’de 15-17 yaş arasında 412 bin 923 genç kız anne oldu.

242 bini G.Doğu’da

Bunların 242 bin 836’sı Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki genç kızlardan oluştu. 2008-2012 yıllarında ise 16-19 yaş grubunda 695 bin 782 genç kız resmi nikahla evlendi. Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet Yalınkaya, bölgede zaman zaman 13-14 yaşındaki çocuk annelerle karşılaştıklarını, 15-17 yaşlarındaki çocuk annelere ise daha çok tanık olduklarını söyledi.