Kader Erten’in “Çocuk Gelin” Davası Başladı

17 Mart 2014

Kader Erten’in “Çocuk Gelin” Davası Başladı

Kader Erten’in erken yaşta evlendirilmesiyle ilgili dava başladı. Erten’in evlendirildiği kişinin annesinin de çocuk yaşta, dini nikahla evlendirildiği ve ikinci eş olduğu ortaya çıktı.

Çiçek Tahaoğlu
İstanbul – BİA Haber Merkezi, 17 Mart 2014

12 yaşında evlendirilen ve 14 yaşındayken evinde silahla vurulmuş olarak ölü bulunan Kader Erten’in erken yaşta ve zorla evlendirilmesiyle ilgili dava bugün Siirt Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

Davada Kader Erten’in anne babası, evlendirildiği M.A. (22) ve M.A.’nın annesi S.S. (39) ile babası T.A. (71) “nitelikli cinsel istismar ve kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak” suçlarından yargılanıyor. Bir sonraki duruşma 9 Mayıs’ta görülecek.

Erten’in ölümüyle ilgili Siirt Pervari Savcılığı’nın sürdürdüğü soruşturma ise henüz tamamlanmadı, Adli Tıp raporunun gelmesi bekleniyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı vekili avukat Hülya Yazar Günay’ın bianet’e verdiği bilgiye göre, ilk duruşmaya sanıklardan sadece M.A.’nın anne ve babası katıldı.

Sanıklar ifadelerinde, Kader Erten’in berdelle evlendirildiğini, yani M.A.’nın kız kardeşinin de Kader Erten’in ağabeyiyle evlendirildiğini anlattı. Sanıklar Kader Erten’in yaşının küçük olduğunu bilmediklerini ve Erten’in bunalımda olduğunu, bu yüzden intihar ettiğini iddia etti.

Sanıklardan M.A.’nın askerde olduğu, Erten’in anne ve babasının ise başka bir şehre yerleştiği belirtildi. Mahkeme M.A.’nın askerlik yaptığı yerin tespiti, Kader Erten’in anne ve babasının savunmalarının tespiti için Çatak Asliye Ceza Mahkemesi’ne yazılan talimata verilecek cevabının beklenmesine karar verdi.

Bu sırada sanıklardan S.S. ve T.A.’nın da dini nikahla evli olduğu, S.S.’nin T.A.’nın ikinci karısı olduğu ortaya çıktı. Şu anda 39 yaşında olan S.S., oğlu M.A.’yı 17 yaşındayken doğurmuş. (ÇT)