Jandarma, çocuk kaçırma olaylarına karşı aileleri uyardı

4 Mayıs 2011

 

Zaman / CİHAN / 04.05.2011

 

Jandarma, KAhramanmaraş’ın Ekinözü ilçesinde örnek bir çalışma yapıyor. Yetkililer bir süre önce 6 yaşındaki sara hastası Mevlüt Boz’un ortadan kaybolması sonrasında bölgede bilinçlendirme çalışmasını başlattı.

 

Özellikle jandarma anne-babaları uyarmak için tüm okullara dağıtılması için broşür hazırlattı. Broşürde çocuk kaçırılmalarına dikkat edilmesi gerektiği belirtilirken aynı zamanda sosyal bir yara haline gelen küçük yaşta evliliklerin de önüne geçilmesi gerektiği bilgilerine yer verildi. Ekinözü ilçesi ve köylerinde dağıtılacak olan broşürde çocuk sahibi ailelerin dikkat etmesi gereken hususlar tek tek sıralandı. Çocuk yaşta evliliklerin insan hak ve hürriyetlerine karşı işlenmiş bir suç olduğuna dikkat çekilen broşürde, çocuk yaşta hayatı tanımadan, bedenen ve psikolojik olarak hazır olmadan evliliklerin aile yapısının hayatiyetine de olumsuz yansıyacağı görüşlerine yer veriliyor.

 

23 Ekim 2010 tarihinde de Kaybolan Mevlüt Boz ile ilgili araştırma çalışmalarının da sürdüğü ifade edildi. Uzun süredir bulunamayan 6 yaşındaki Mevlüt Boz, evinin önünde oynarken ortadan kaybolmuş ve bölgede yüzlerce güvenlik görevlisinin aramasına rağmen bulunamamıştı. Uzmanlar, kaçırılmış olabileceği ihtimali üzerine Türkiye genelinde çok sayıda adrese baskın yapmıştı.