İzmit “Çocuk Dostu Şehir” Ünvanını Aldı

17 Mayıs 2012

 

Haber 3 / 17.05.2012

– Almanya’da Stuttgart Belediyesi tarafından Avrupa şehirleri arasında iletişimi ve bilgi alışverişini geliştirmek amacıyla 10 yıl önce başlatılan yıllık konferansların altıncısına katılan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, “Çocuk Dostu Şehir” ünvanıyla geri döndü.

İzmit Belediyesi olarak çocuk odaklı çalışmaları katılımcı diğer ülkelerle paylaşan Başkan Doğan İzmit’in toplantıdaki en dikkat çekici kentlerden biri olduğunu vurguladı. Başkan Doğan konferansta “İzmit Belediyesi’nde çocuk hakları merkezi, çocuk hakları masası ve çocuk okulu var. Çocuklar özel isteklerini belediyeye bildiriyor. 2 yılda 5 bin 600 müracaat oldu. İstekler doğrultusunda ücretsiz çocuk sinemaları kurduk. Çocuk oyunları projemizde çocuklara geleneksel ‘sek sek’, ‘ebecilik’, ‘mendil kapmaca’ gibi oyunlarımızı oynatıyoruz. 2011 yılında 20 okulda yüzme havuzu kurduk. 7 bin çocuk yüzme öğrendi. Bu sayı 2012’de 10 bine çıkacak. 23 Nisan Çocuk Bayramı’na sahip Türkiye’de atalarımızın çocuklara yaklaşımı özeldir. Birliğe üye olarak bu özelliklerimizi Avrupa’ya tanıtacak, Avrupa’ya örnek olacağız” dedi.

Türkiye’de sadece İzmit Belediyesi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin “Çocuk Dostu Şehir” ünvanına sahip olduğunu hatırlatan Başkan Doğan “Çalışmalarımızı anlattığımızda Avrupa ülkelerinin temsilcileri bizleri tebrik etti ve alkışladılar” diye konuştu.

“Bisikletsiz Çocuk Kalmasın” kampanyasını anlattığında Avrupalı temsilcilerin bisiklet kenti olarak anılan birçok şehirde dahi böyle bir hizmetin olmadığını kendisine ilettiklerini vurgulayan Başkan Doğan, “Yapılan çalışmaları dikkatle dinledim. Almanya’da olan uygulamaları bizzat yerinde inceledim. Yepyeni projelerle döndüm. Mother Cafe ve Baby Cafe uygulamaları çok dikkatimi çekti. Konferans sonrası yeni projeler kafamda belirdi. En yakın zamanda bu projeleri uygulamaya sokacağız” dedi.