‘İyilik Polisleri’ ilk mezunlarını verdi!

7 Nisan 2013

DHA / 07.04.2013

 

Down sendromlu 30 çocuk, sembolik olarak polis yemini etti.

 

Yusuf YAVUZ / İZMİR, (DHA)

 

İZMİR İl Emniyet Müdürlüğü ve Ulusal Down Sendromu Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği ‘İyilik Polisleri’ projesi, ilk mezunlarını verdi. Çeşitli birimlerde eğitim alan down sendromlu 30 çocuk, sembolik olarak polis yemini etti. Farkınldalık yaratmak istediklerini belirten İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay, “Bu çocukların, eğitilirse kendi kendilerine yetebileceklerini gösterdik. Çocukların ve ailelerinin gözlerindeki mutluluk her şeye bedel” dedi.

“Ülkemin ve Şehrimin Gönüllü İyilik Polisiyim” projesi kapsamında, down sendromlu çocuklara bir dizi eğitim ve faaliyet düzenlendi. Proje ile down sendromlu bireylerin sosyal, kültürel ve ekonomik hayata dahil edilmesi ve toplumdaki engellilik algısının değiştirilmesinin amaçlandığı vurgulandı. Eğitim sürecinde down sendromlu katılımcılar denizde arama kurtarma tatbikatına katıldı, boğulma tehlikesi geçiren bir kişinin kurtarılışı ve ilk müdahalesi hakkında bilgiler verildi. Çocuklar çeşitli üniversitelerde düzenlenen eğitim ile hukuk, sağlıklı yaşam, ilk yardım ve hayatta kalma dersleri aldı. Son olarak down sendromlu çocuklar, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı farklı şubelerde ‘İyilik Polisi’ olmak için çeşitli eğitimler aldı. Tamamlanan eğitimler sonrası çocuklar için Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün mezuniyet töreni düzenlendi. Törene İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu, AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, Emniyet Müdürü Ali Bilkay, projeye destek veren kurum ve kuruluş temsilcileri ile down sendromluların aileleri katıldı. Down sendromlu 30 çocuk törende sembolik olarak polislik yemin etti. Projenin dönem birincisi olan ve hayallerinin gerçek olduğunu söyleyen Ayçe Karagöz, “Tıpkı sizin gibiyiz, artı bir farklı. Bize saygı gösterin, sizi çok seviyoruz” dedi. Ardından Karagöz, yaş kütüğüne ismini çaktı. ‘İyilik polisleri’ diploma ve polis kimliklerini Milletvekili Ulema, Vali Yardımcısı Harputlu ve Emniyet Müdürü Bilkay’ın elinden aldı.

Proje ile toplumda farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını belirten İl Emniyet Müdürü Bilkay, “Görevim süresince pek çok projeye imza attık. Ancak beni gerçekten en fazla heyecanlandıran, duygulandıran, mutlu eden proje bu projedir. Bende dahil olmak üzere belki projeye başlamadan önce down sendromu nedir diye soru sorsak pek çoğumuz yanlış bilgi sahibidir. Down sendromuna başka bir isim koysak yeryüzü melekleri demek gerekir” dedi.

Törenin sonunda, ‘Down Sendromlu Bireylerin Gözünden İzmir’ adlı fotoğraf sergisi açıldı.