İyi Beslenmek Her Çocuğun Hakkıdır

22 Kasım 2013

www.haberler.com / 22.11.2013

Dünya Çocuk Hakları Günü her yıl Kasım ayının 20’sinde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kutlandı.

Tam ve dengeli beslenmenin her çocuğun hakkı olduğuna dikkat çekmek için hazırlanan programda yaklaşık 450 çocuk beslenme değerlendirilmesinden geçirildi.

”İyi Beslenmek Her Çocuğun Hakkıdır” kampanyasının ilk adımları 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde Bursa Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Güney Marmara Hemofili ve Talasemi Derneği tarafından Abbott Nutrisyon’un desteğiyle organize edilen bilimsel aktivite ile atıldı.

Tam ve dengeli beslenmenin her çocuğun hakkı olduğuna dikkat çekmek için hazırlanan programda bilim ve eğlence birlikteydi. Uzman hemşireler tarafından gün boyu yaklaşık 750 çocuğa beslenme değerlendirilmesi yapılırken, çocuklar farklı aktiviteler ile Dünya Çocuk Günleri’ni de kutladılar.

Düzenlenen toplantıda çocuklar tarafından iyi beslenmek her çocuğun hakkıdır sloganıyla, çocuk hakları beyannamesi okundu:

”Yaşamak temel bir haktır. Her insan bu hakla doğar. İyi yaşamak, iyi beslenme ile mümkündür. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 12 Aralık 1989’da yayınladığı Çocuk Hakları Konvansiyonu ile, çocukların iyi beslenmeye hakları olduğunu ilan etti.”
”İyi Beslenmek Her Çocuğun Hakkıdır” kampanyası, tüm çocukların büyüme çağında yaşıtlarıyla boy ve kilo olarak beklenen seviyede olmasını amaçlıyor. Kampanyanın diğer bir hedefi de malnütrisyon yani yetersiz beslenme konusunda anne ve babaların bilinçlenmesini sağlamak ve toplumun dikkatini çekmek.

Kampanyanın amacı hakkında konuşma yapan Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi Uzmanı Dr. Elif Güler Kazancı hedeflerinin ‘Türkiye’de dinamik bir nesil yaratmak” olduğunu ve ancak sağlıklı beslenme ile sağlıklı bireylerin yetişebileceğini belirtti. Hekim olarak görevlerinin çocukların sağlıklı bireyler olarak yetiştirilmesini sağlamak olduğunu belirten Dr. Kazancı konuşmalarını şu şekilde sürdürdü:

”Sağlıklı büyüme ve gelişmenin ilk şartı tam ve dengeli beslenmedir. Özellikle kronik hastalığı olan çocukların hastalıkları üzerine yoğunlaşılırken, sağlıklı büyüme ve gelişme için en önemli şey olan çocuğun beslenmesi arka arka planda kalabiliyor.

Oysa ki tam ve dengeli beslenme ile bir çok hastalığın önüne geçilebilir. Ülkemiz verilerine göre beş yaşın altındaki her 10 çocuktan birinin yaşına göre kısa ve yüz çocuktan üçünün yaşına göre düşük kilolu olduğu saptanmıştır. Bu bulgular özellikle 6 ay – 3 yaş arasında sık görülmektedir. Çocuklarda düzenli olarak boy ve kilo takipleri yapılmalı ve izlenmelidir. Sonuç olarak, çocuğun gelişimi düzenli olarak takip edilmeli ve gerektiğinde beslenme destek ürünleri ile çocuğun gelişimi desteklenmelidir.

”İyi Beslenmek Her Çocuğun Hakkıdır” kampanyasını Türkiye genelinde sürdüreceklerini belirten Abbott Nutrisyon Genel Müdürü Elba Rivera uluslararası bir firma olarak malnütrisyonun (yetersiz beslenme) sebep olduğu olumsuz sonuçlara karşı savaş başlattıklarını söyledi. Bu yüzden hekimlerin ve hastaların ihtiyaçları doğrultusunda yeni tedavi yöntemlerini hayata geçirirken aynı zamanda toplumda malnütrisyon farkındalığını artıracak projelere destek verdiklerinin altını çizen Rivera; amaçlarının beslenmenin insan sağlığındaki önemini vurgulamak ve hastalıkların tedavisindeki önemini anlatmak olduğunu belirtti.