İşte Başbakan’ın bahsettiği ‘şantaj’ virüsü

18 Şubat 2014

Radikal / 18.02.2014

 

Başbakan Erdoğan’ın grup toplantısında ‘bir arkadaşımızın çocuklarının başına geldi’ diyerek örnek verdiği şantajcı virüsün nasıl çalıştığı ve bulaştığının ayrıntıları ortaya çıktı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında yeni internet düzenlemesiyle ilgili yaptığı konuşmasında 12-13 yaşlarındaki iki çocuğun internette gezinirken karşılarına ekran görüntüsü geldiğini, görüntülerden birinde çocukların fotoğrafının olduğu ve jandarmanın logosunu kullanarak fidye istediğini söyledi.

ÇOCUKLARIN WEBCAM’DEN FOTOĞRAFINI ÇEKEN VİRÜS PARA İSTİYOR
Başbakan Erdoğan’ın grup toplantısında internet düzenlemesinin gerekliliğini vurgularken örenek verdiği ve ‘bir arkadaşımızın çocuklarının başına geldi’ diyerek anlattığı olay şöyleydi:

“12-13 yaşlarındaki iki çocuk, internette gezinirken, karşılarına bir ekran görüntüsü çıkıyor. Ekran görüntüsünde çocuklardan birinin resmi var. Bilgisayarın kamerasından çekilmiş. Bilgisayara girmiş, kamerasını kontrol altına almış evin içindeki görüntüyü çekmiş. Sonra bir sayfaya yerleştiriyor. Sizi tanıyoruz, sizi biliyoruz, adresiniz elimizde, bir polisiz jandarmayız diyerek Jandarma’nın MİT’in logolarını sayfaya yerleştirerek, hesaba para yatırmaları isteniyor. İnanın bir çocuk, korkuyla kendilerine ekrandan emredileni yapıyorlar. Bizim arkadaşımızın çocukları korkuyla ağlayarak babalarını arıyorlar. İşte bu internette yapılan belki de en basit dolandırıcılık şeklidir.”

İSMİ INTERPOL VİRÜSÜ
Hürriyet.com.tr’nin haberine göre Başbakan Erdoğan’ın söz ettiği üzere webcamden fotoğraf çekip ekrana getiren virüsler gerçekten de mevcut. Interpol virüsü olarak da bilinen ve Ukash virüs sınıfına giren bu zararlılar spam mailler ile birlikte e-postaları kullanarak bilgisayarlara sızabildiği gibi kullanıcıların güvenilir olmayan sitelerde yine güvenilir olmayan linklere tıklaması ve uygulama dosyalarını (.exe soyadlı dosyalar) çalıştırması bu virüsleri bilgisayarlara kolayca bulaştırabiliyor.

“IP’NİZ BLOKE EDİLDİ” MESAJI VERİYOR
Virüs bilgisayara bulaştıktan sonra ‘IP’niz bloke edildi’ türü sahte bir mesaj içeriyor ve bu virüslerin bazı çeşitleri bilgisayara sızmayı başardığında kullanıcıların webcam’ini kullanarak görüntülerini alabiliyor. Böylece virüs hem inanırlığını artırıyor hem de ‘bilgileriniz elimizde’ diyerek kullanıcılardan para almaya çalışıyor.
JANDARMA VEYA MİT LOGOLU OLABİLİYOR
Daha çok Avrupa ülkelerinde görülen ve genelde bilgisayarları kilitlediği için mağdur olan kullanıcılar bu zararlılar nedeniyle para ödemek durumunda kalırken, virüs kendini Interpol, MIT veya Jandarma logosu kullanarak gösterebiliyor.

GÜVENİLİR OLMAYAN SİTELERDEN UZAK DURUN, HER E-POSTAYI AÇMAYIN
Bu tür virüslerle boğuşmamak için mutlaka bilgisayarınızda virüs programı bulundurmalı ve sık sık bilgisayarınızı zararlı içeriklere karşı taramalısınız. Virüs programınızı en güncel haliyle kullanmanızın yanında güvenilir olmayan sitelere kesinlikle girmemenizde bu virüslerle karşılaşma olasılığınızı en aza indirir.