İslamiyet çocuk evliliğine karşıdır

14 Ocak 2014

Aksam / 14.01.2014

Siirt’teki çocuk gelin dramı, Diyanet’in de gündeminde. Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi Mehmet Keskin, İslamiyet’in küçük yaşta çocukların evliliklerine sıcak bakmadığını söyledi.

Volkan YANARDAĞ – ANKARA

Bu tür durumlarda mağdur tarafın adli mercilere başvuru hakkı bulunmadığına işaret eden Keskin, “Bu da İslam’ın ruhuyla bağdaşmayan bir uygulama” dedi. Keskin, küçük yaşta evlilikler konusunun birkaç ay önce Din İşleri Yüksek Kurulu gündemine geldiğini kaydederken “İttifakla ortaya çıkan görüş şu: Küçük yaştaki kızların evlendirilmesi İslam’a göre uygun değil. Resmi mercilerce tescil edilmeyen imam nikahıyla eşleri evlendirme uygun değildir” değerlendirmesini yaptı. Keskin özetle şunları söyledi:

VİCDANLARI TİTRETTİ: İnsanların vicdanını titreten bir olay. Anne babaların şuursuzca yaptıkları bir uygulama. Evlilik gibi önemli bir müessenin sorumluluk gerektiren yükünü omuzlarında taşıyacak insanların belli bir yaşa gelmesi, bilinç düzeylerinin olgunlaşması gerek. 12-13 yaşındaki kimselere çocuk nazarıyla bakarız. İslam’da da böyledir. Reşit sayılmazlar. Reşitlik, 18 yaşında olan bir niteliktir.

BİR TÜRLÜ BOŞANMIYOR: Evlenecek kimselerin nikah akitlerinin resmi mercilerce tescili gerekir. Aksi takdirde büyük sıkıntılar yaşanır. Örneğin küçük yaşta evlenmiş kızla erkek anlaşamadıkları takdirde mağdur taraf mahkemeye başvuramıyor. Kadın eşinden boşanmak istiyor ama eşi boşamıyor. Süründürüyor tabiri caizse. Resmi nikahı olmayanlar haklarını mahkemede arayamıyor. Vatandaşlarımızdan gelen sorularda nikahlarını mutlaka resmi mercilerce tescil ettirmeleri görüşümüzü öne çıkarıyoruz.

EVLİLİK SAĞLIKLI OLMAZ Her ne kadar bazı İslam toplumlarında örfe göre küçük çocuklar evlendirilmekteyse de, bu din bilginlerin çoğunluğuna göre tasvip edilmeyen bir tarzdır. Küçük evlenen kimseler de sorumluluklarını idrak edecek düzeye gelemedikleri için başarılı ve sağlıklı bir evlilik hayatı sürdüremiyorlar.