İşe Gitmeyen Çocuğa İnanılmaz Ceza

28 Ocak 2014

 

Hürriyet / 28.01.2014

 

ŞAKA YAPTIĞINI SÖYLEDİ    

 

Olay yerine gelen polis ekipleri gözyaşlarına boğulan B.A.G.’yi berberden çıkardıktan sonra İsmail A.’yı gözaltına almak istedi. Şaka yaptığını söyleyip polise direnen İsmail A., gözaltına alınarak polis aracına bindirildi. Yaşananları soran gazetecilere büyütülecek bir şey olmadığını söyleyen İsmail A., şaka yaptığını yineledi.

 

’YAVAŞ GİT, DİYE BAĞIRDIM’

2 aydır İsmail A.’nın çırağı olduğunu anlatan B.A.G. ise para alamadığı için işe gitmek istemediğini söyledi. Ustasının harçlık aldığı günler yevmiyesini vermediğini dile getiren B.A.G., “Dün yevmiyemi isteyince başıma vurdu. Ben de bugün işe gitmedim. İnternet kafede olduğumu öğrenip gelmiş. Boynumdan iple motosiklete bağladı. Beni işyerine kadar sürükledi. Hızlanınca neredeyse düşüyordum. ’Yavaş git’ diye bağırdım. İşyerinde de dövmeye devam etti. Bir daha onun yanında çalışmak istemiyorum” dedi.

 

’BUNUN ADI İŞKENCE’

Yoldan geçerken olayı gören Mustafa Tosun, böyle bir cezayı kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi. Çocuğun metrelerce boynundan iple sürüklediğini anlatan Tosun, “Çocuğu işe gelmediği için boynundan iple motosikletin arkasına bağlamış. Yıl 2014 böyle şey mi olur? Bunun adı işkencedir” diye konuştu.

 

BABASI DA ’ŞAKA YAPMIŞ’ DEDİ

Küçük çocuğun boyacılık yapan babası Taha G.’ye telefonla ulaşan polis ekipleri, yaşananlardan haberi olup olmadığını sordu. Taha G. de ustasının oğluna şaka yaptığını söyleyince, B.A.G., ağlayarak yanına gelen küçük kız kardeşiyle birlikte Fethiye Çocuk Büro Amirliği’ne götürüldü.

 

ANNESİ: İSMAİL AĞABEY BİRAZ ABARTMIŞ

Çocuğun annesi Zeynep G., “Görüntüyü televizyonda gördüm. İsmail ağabey biraz abartmış” dedi.

Fethiye’nin Patlangıç Mahallesi’nde berber İsmail A., işe gelmeyen çırağı ortaokul 6’ncı sınıf öğrencisi B.A.G.’yi dün internet kafede görünce, boynuna doladığı ipi motosikletine bağladı. Çocuğu bu halde 1 kilometre boyunca motosikletiyle götüren İsmail A., çevredekilerin şikayeti üzerine polis tarafından gözaltına alındı. B.A.G.’nin babası Taha G., Fethiye Polis Merkezi’ne götürülen İsmail A.’dan şikayetçi olmadı. İsmail A. dün akşam üzeri savcılık talimatıyla serbest bırakılırken, gözetim altındaki B.A.G. de ailesine teslim edildi. Tepkilerin ardından İsmail A. bugün

işyerini açmadı.

 

’İNTERNET KAFEDEN UZAK OLSUN İSTEDİK’

B.A.G.’nin 3 çocuğunun en büyüğü olduğunu anlatan Zeynep G., olaydan haberi olmadığını, televizyonda gördüğünü söyledi. İsmail A.’dan şikayetçi olmadığını dile getiren anne, “İsmail ağabey biraz abartmış. Sanırım o da biraz öfkelendi. ’Biz berber olsun, para kazansın’ diye onu İsmail ağabeyin yanına göndermedik, internet kafeden uzak durması için bu işe verdik. Para kazanmasını beklemiyoruz. Sadece adresi belli olsun, gittiği yeri bileyim diye çalışmasını istedim” dedi.

 

Zeynep G., bundan sonra oğlunu berbere göndermeyeceğini, internet kafeye gitmediği sürece evde oturacağını söyledi. Oğlunun internet kafe alışkanlığını yenemediklerini aktaran Zeynep G., “Ekmek, su yerine internet kafeyi tercih ediyor. Bir türlü şu alışkanlıktan vazgeçiremedik” diye konuştu.

 

Çok fazla internete girdiğini belirten B.A.G. ise berberliği bıraktığını anlattı. Olayı bir kez daha anlatan B.A.G., “Usta bana ’Çalışmayacaksan çalışma’ dedi. Ben de bir şey demedim. Artık çalışmam orada. Motorda düşme tehlikesi geçirdim. Bağırmasam düşecektim” dedi.

 

AİLEYE DANIŞMANLIK HİZMETİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İlçe Müdürü İsa Efeoğlu, aileye çocuk bakımı ve yetiştirilmesi konusunda danışmanlık hizmeti verileceğini söyledi. Bir sosyal hizmetler uzmanının ailenin ve çocuğun olayın yarattığı travmadan kurtulması ve çocuğun durumunu değerlendirmek üzere aileyle görüşeceğini kaydeden Efeoğlu, bu görüşme neticesinde istismara dayalı bir durumun ortaya çıkması halinde yasal olarak çocuğun aileden alınabileceğini hatırlattı.

 

SERBEST BIRAKILDI

Fethiye’de işe gelmeyen çırağını boynuna ip bağlayarak motosikletle arkasından koşturduğu iddia edilen kuaför, serbest bırakıldı. Dün 11 yaşındaki çırağı B.A.G’yi işe gelmediği gerekçesiyle boynuna ip bağlayarak motosikletin arkasında koşturduğu için polis tarafından gözaltına alınan kuaför İ.A’nın serbest bırakıldığı öğrenildi.

Patlangıç Mahallesi’nde kuaförlük yapan İ.A, çırağı B.A.G’nin boynuna ip bağlayarak yaklaşık 200 metre motosikletin arkasında koşturmuş, ihbarı alan polis ekipleri İ.A’yı gözaltına almıştı.