İntihar eden Nazlıcan’ın babası hakkında ‘Yakalama emri’

8 Nisan 2014

İntihar eden Nazlıcan’ın babası hakkında ‘Yakalama emri’

Milliyet, 08 Nisan 2014

http://gundem.milliyet.com.tr/intihar-eden-nazlican-in-babasi/gundem/detay/1863879/default.htm

ADANA’da, annesiyle birlikte oturdukları dairenin balkonundaki çamaşır askısına bağladığı ipe kendini asarak intihar eden 13 yaşındaki Nazlıcan A.’nın ölümüyle ilgili haklarında dava açılan annesi 40 yaşındaki Kudret ile baba 49 yaşındaki Osman A.’nın yargılamasına başlandı.

Olay, merkez Çukurova İlçesi’nin Toros Mahallesi’nde 20 Mayıs 2013’de meydana geldi. Necip Fazıl Kısakürek Ortaokulu öğrencisi Nazlıcan A., iddiaya göre akşam annesi oturma odasında televizyon izlerken balkona çıktı. Genç kız, çamaşır askılığına bağladığı ipe kendini asarak canın kıydı.

Olayla ilgili soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı, iddianamesini hazırladı. İddianamede, Nazlıcan’ın birlikte oturduğu annesi Kudret ile eşinden ayrı yaşayan babası Osman A. hakkında ’başkasını intihara yönlendirme, yardım etme’ suçundan 2 ile 5 yıl arasında hapis cezası istendi. İddianamede ayrıca, kız çocuğunun, ayrı yaşayan anne ve babasının arasındaki geçimsizlik ve ilgisizlikleri sonucu bunalıma girip intihar ettiği ileri sürüldü. Çocuğun, annesiyle babası arasındaki tartışma ve sorunları günlüğüne yazdığı bildirilirken, şüphelilerin anne ve babalık görevlerini yerine getirmeyerek çocuklarını bunalıma sokup intihara yönlendirdikleri iddia edildi.

SANIK ANNE: BENİM İÇİM YANIYOR

Adana 15’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya tutuksuz sanıklardan Kudret A. katıldı. Kudret A., “Çocuklarım benim her şeyimdi. Bir yıl oldu, hala kendime gelemedim. Benim içim yanıyor” diyerek ağladı. Daha önceki ifadesinde kızının bunalımda olduğunu kabul etmeyen sanık anne Kudret A., “Kızımın hareketlerinde, bunalımda olduğunu gösterir herhangi bir tavır yoktu. Zaten böyle bir şey hissetmiş olsaydım tedavi ettirirdim. Suçlamayı kabul etmiyorum” diye konuşmuştu.

BABA: KIZIM YARDIM İSTEDİ ANCAK BİRŞEY YAPAMADIM

Daha önceki ifadesinde, kızının kendisinden yardım istediğini ancak bir şey yapamadığını ileri süren baba Osman A. da, “Kızım bana yaşadığı sıkıntıları anlatırdı. ’Aranızda şiddet yarattınız. Aranızdaki bu sıkıntıların tüm acısını benden çıkarıyorsunuz. Benim suçum ne?’ derdi. Ama ben kendisine bu konuda yardımcı olamadım” demişti.

Mahkeme, bu duruşmaya gelmeyen Osman A. hakkında ’yakalama emri çıkarılmasına’ karar vererek duruşmayı erteledi.