İnterneti onlara anlatın

21 Kasım 2011

 

Habertürk / 21.11.2011

 

TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi Başkanı Cevdet Erdöl: Çocuk ve gençler birçok sanal tehditle karşı karşıya

 

TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi Başkanı Cevdet Erdöl, çocuklara internetin ve bilişim teknolojilerinin iyi yönlerinin nasıl kullanılacağının, kötü yönlerinin nasıl engelleneceğinin anlatılması gerektiğini söyledi.

Cevdet Erdöl, ”Türkiye’de Bilgi İletişim Teknolojileri ve Çocuk ve Gençlerin İnternet ve İletişim Teknolojileri Kullanımı” konulu uluslararası katılımlı toplantıda, çocuk ve gençlerde internet ve iletişim teknolojilerinin kullanımıyla ilgili çok önemli ve farklı bir bağımlılığın söz konusu olduğunu belirtti.

Sigara ve uyuşturucu madde kullanımına karşı ülkede ciddi mücadeleler yürütüldüğünü, ama bunların, dile getirdiği bağımlılığa karşı mücadele kadar zor olmadığını ifade eden Erdöl, ”Sigara, uyuşturucu ve uçucu maddeler için ‘zararlıdır kullanmayın’ diyebiliyorsunuz, ama aynı şeyi cep telefonu, internet ya da televizyon için söyleyemiyorsunuz” dedi.

Bu tür bir bağımlılığının kötü sonuçlar doğurabileceğini vurgulayan Erdöl, dünyanın bir yerindeki mikrobun bu yolla başka yerlere de kolaylıkla bulaştırılmasının mümkün olduğunu dile getirdi.

Erdöl, çocuk ve gençlerin birçok sanal tehditle karşı karşıya bulunduğunu, bunun küresel bir tehdit haline geldiğini bildirerek, ”Çocuklarımıza internetin ve bilişim teknolojilerinin iyi yönlerinin nasıl kullanılacağını, kötü yönlerinin ise nasıl engelleneceğini anlatmalıyız” diye konuştu.

Filtrelemenin buna karşı önemli bir tedbir olduğunu belirten Erdöl, çocuk nüfus sayısının birçok ülkeye göre fazla olduğu Türkiye’deki okullarda hızlı internet erişimi gibi olanaklar bulunduğu dikkate alındığında bunun küçümsenmeyecek bir tedbir olduğuna dikkati çekti.

Bir salgın haline gelen internet ve iletişim teknolojilerinin kullanımına bağlı psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklar ortaya çıktığını anlatan Erdöl, buna karşı uluslararası alanda tedbir alınmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

Erdöl, Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF’in tütüne karşı mücadelede olduğu gibi bir çerçeve sözleşmesi belirleyip uluslararası mücadelenin buna karşı yürütülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

“YOL HARİTASI BELİRLENECEK”
UNICEF Türkiye Temsilci Yardımcısı Regina De Dominicis, internet ve bilişim teknolojilerinin çocuk ve gençlerin becerilerini artırdığını, fırsatlar sunduğunu belirtti.

Bu yolla siyasetçilere de ulaşabilen bu yaş grubundakilerin önerilerini de dile getirebildiklerini ifade eden Dominicis, internetin erişilebilir ve mevcut olmasının büyük önem taşıdığını anlattı.

Maddi olanaksızlar içinde olan ya da kırsalda yaşayanların bu tür imkanlara sahip olamadığını dile getiren Dominicis, ”İnternet olmaksızın bir kalkınma düşünülemez. Çocuklar farklı olasılıkları bilmeli ve bunları sorumlu bir şekilde kullanmalıdır” dedi.

Çocuk ve gençlerin aynı zamanda zararlı görüntülerden de uzak tutulması gerektiğini kaydeden Dominicis, bununla ilgili bir yol haritasının belirlenmesi için Türkiye’de çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Nazife Aktaş da çocukların güvenliği için daha çok işbirliği yapılması, bu yaş grubundakilerin karanlık ellere bırakılmaması gerektiğini bildirdi.

Aktaş, bakanlık olarak bu konudaki gayretlerinin sürdüğünü ifade etti.

Toplantıda daha sonra dijital çağda çocuklar ve gençler, gençlik için politika oluşturulması ve Türkiye’deki uygulamaların ele alındığı bir oturum gerçekleştirildi.

AA