İnternet Bağımlılığı Çocukların Kimyasını Bozuyor

30 Ekim 2013

www.abbasguclu.com.tr / 30.10.2013

İstanbul’da düzenlenen Teknoloji Bağımlılığı Kongresi’ne katılan uzmanlar, internet bağımlılığının çocukların beynindeki ödül ve ceza yapısını tahrip ederek, kimyalarını bozduğunu söyledi.

Çağımızın hastalığı olarak kabul edilen ve tüm dünyada yaygın olarak görülen “teknoloji bağımlılığı” ile ilgili farkındalık yaratmak, çözümler bulmak ve önleyici tedbirler almak amacıyla düzenlenen II. Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresi’nde, teknoloji bağımlılığının çocukların kimyasını bozduğu kaydedildi. Milli Eğitim Bakanlığı, Kült Derneği, Esenler Belediyesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen kongreye katılan uzmanlar, çocuklarda görülen internet bağımlılığının, beyindeki ödül ve ceza yapısını tahrip ettiğini belirttiler. Uzmanlara göre, internet bağımlısı olan öğrenci doyumsuz ve gerçekle sanal dünyayı birbirine karıştırıyorlar. Kongreye katılan üniverite ve çeşitli kuruluşlar da, yaptıkları araştırmaları sundular. Mersin Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, lise öğrencilerinin yüzde 15’inin internet bağımlısı olduğu ortaya çıktı. Kitap okumayan öğrencilerde internet bağımlılığının daha fazla olduğu belirtildi. İnternet bağlantısı olmayanlarda günlük ortalama bilgisayar kullanma süresi 1,5 saat iken internet bağımlılarında bu sürenin 3 saate çıktığının ifade edildiği raporda, Anadolu ve meslek liseleri ile özel ve düz liselerde okuyan öğrencilerin internet bağımlılığı oranları arasında fark olmadığı da kaydedildi.

OBEZİTEYİ TETİKLİYOR

Düzce’de, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölümü Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Yrd. Doç. Dr. Fatih Canan liderliğindeki ekip tarafından yapılan araştırmada ise internet bağımlısı kabul edilen gençlerin yüzde 3.8’inde, ‘makul bir süre’ online olan gençlerinse yüzde 5.3’ünde yeme bozukluğu saptandı. Araştırma için Düzce kent merkezindeki lise öğrencileri arasından “gönüllü” denekler seçti. Öğrenciler, “İnternet Bağımlılığı ve Yeme Davranışları” isimli iki ayrı testten geçti ve Vücut Kitle Endeksleri (VKE) hesaplandı. Gençlerden yüzde 8.9’u bazen veya sık sık, yüzde 3.5’i de ‘belirli’ sorunlar yaşadığını söyledi. Toplamda gençlerin yüzde 12.4’ü internet bağımlılığı kriterine uyuyor. İnternet bağımlılığı oranının arttıkça kiloların da arttığı görülüyor. İnternet bağımlılığının diğer olumsuz sonuçlarına da dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Canan, “İnternet kullanımı ve uyku düzeni arasında da doğrusal bir bağ var. İnterneti daha sık kullananlar veya bağımlı olanların uyku saati, az kullananlara göre daha az. Uykuya dalmakta daha güçlük çekiyorlar. Müdahale edilmezse, bu tablonun 10 yıl sonra telafisi mümkün olmayabilir.”