İmamla devamsızlık takibi

6 Eylül 2011

Cumhuriyet / 06.09.2011

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), ilköğretim öğrencilerinin okula devamsızlıklarını takip etmek amacıyla hazırladığı “Aşamalı Devamsızlık Yönetimi” (ADEY) kapsamında, devamsızlık yapan öğrencinin ailesine yapılacak ev ziyaretine bölgenin din görevlisi de katılabilecek.

Ankara Bürosu – Her ilköğretim okulunda kurulacak Okul Risk Takip Kurulu’na (RİTA) ihtiyaç duyulması halinde din görevlileri de katılacak. Devamsızlık yapan öğrencinin kendisi ve velisi bir daha devamsızlık yapılmayacağına ilişkin sözleşme imzalayacak.

MEB Müsteşarı Emin Zararsız yayımladığı genelgede, öğrenci devamsızlıkları her gün düzenli olarak e-okul sistemine girilecek, yarım veya bir tam gün özürsüz devamsızlık yapan çocuk hakkında sınıf öğretmeni, şube rehber öğretmeni veya ilgili müdür yardımcısı tarafından telefonla velisi aranacak ya da yüz yüze görüşme yapılacak.

Kılavuza göre en fazla iki kişiyle yapılacak ev ziyareti sırasında sıcak ve rahat ortamın yaratılması sağlanacak. Yapılacak ikinci ev ziyaretinde muhtar, hukuki bir sorun olması durumunda Baro Çocuk Hakları Merkezi’nden bir yetkili, kanaat önderi ve din görevlisi de ziyarete katılabilecek.