“İlköğretim ve Lise Öğrencileri için Türkçe Dijital AB Kitabı”

19 Nisan 2013

 

 19.04.2013

İstanbul Bilgi Üniversitesi ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile yürütmüş olduğumuz,  Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen “Dijital Avrupa Birliği: Lise ve İlköğretim Öğrencileri için Türkçe e-kitap” adlı projemizi başarı ile sonlandırmış bulunuyoruz.

 

31 Ocak 2012 tarihinde başlayan ve 12 ay süren projemiz kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’nın Fatih Projesi’nin tablet bilgisayar ve benzeri ekipmanlarıyla uyumlu bir  e-kitabı  öğrenci, öğretmen, uzman ve akademisyenlerin katkılarıyla geliştirip ayrıca ekinde öğretmenler için bir Rehber kitap örneği hazırladık.

Hazırlanan e–kitap, AB’nin tarihçesi, kurumları, hukuku, genişleme dalgaları, ekonomik ve siyasal bütünleşmesi gibi bilgilerin yanı sıra, tarım, eğitim, gençlik, sosyal politika, rekabet, tüketicilerin korunması gibi alanlarda da temel AB politikalarını tanıtıyor.

 

E-kitap ayrıca, AB yurttaşlığı perspektifi ile yurttaşlık, katılımcı ve çoğulcu demokrasi, sivil toplum ve Avrupa kamusal alanı, medya ve AB, küreselleşme, AB ve Avrupa’nın sınırları gibi tartışmaları da içeriyor. Dijital ortamda kullanılması hedeflenen e-kitapta, çeşitli görsel ve işitsel malzemeler kullanılmıştır ve İstanbul Bilgi Üniversitesi web sitesi üzerinde de ücretsiz indirilebilmektedir (http://digitaleurope.bilgi.edu.tr). Proje kapsamında hazırlanan örnek öğretmen rehberi ise e-kitabı derslerinde kullanmak isteyen tüm uzmanlara istek üzerine gönderilecektir.

 

Üzerinde çalışmaya devam etmeyi umduğumuz e-kitap konusunda  görüş ve önerilerinizi  almaktan ve taleplerini bize iletecek olan dostlarımızla Rehber kitabın bir nüshasını paylaşmaktan mutlu olacağız. (Rehber Kitap için Proje asistanı Sn. Aslı Aydın ile temas kurulabilir asli.aydin@bilgi.edu.tr ve europe@bilgi.edu.tr).

Saygılarımla,

 

Prof.Dr.Ayhan Kaya

Proje Sorumlusu ve AB Enstitüsü Müdürü

Istanbul Bilgi Üniversitesi

 

http://eu.bilgi.edu.tr/

europe@bilgi.edu.tr

Tel. +90.212.3115306

Fax. +90.212.2508748