İlk sahne heyecanlarını yaşadılar

10 Nisan 2013

 

 

DHA / 10.04.2013

 

Dezavantajlı çocuklar ilk sahne heyecanlarını yaşadı.

Murat KİBRİTOĞLU/ ADANA, (DHA)

 

ADANA Emniyet Müdürlüğü’nün polisi taşlayan çocukların oturduğu dezavantajlı mahallelerden ‘Biz Ebruyuz’ projesi kapsamında kurduğu koro ve dans grubu, ilk sahne heyecanını yaşadı. Türk Polis Teşkilatı’nın 168’nci kuruluş yıldönümünde sahneye çıkan çocuklar, izleyicilerden büyük alkış aldı.

Seyhan Kültür Merkezi’nde sahnelenen gösteriyi Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, 6’ncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı, Adana Büyükşehir Belediye Başkan vekili Zihni Aldırmaz, Anadolu Ateşi’nin kurucusu Mustafa Erdoğan ve Türk Polis Teşkilatı üyeleri izledi. Gösteride sahneye ilk olarak, dünyaca ünlü Anadolu Ateşi Dans Grubu’ndan gelen dansçıların çalıştırdığı çocuk dansçılar çıktı. Ayrıca bu gösteriye Anadolu Ateşi Kıvılcım Çocukları, destek verdi. Çocukların gösterisi, izleyenler tarafından uzun süre alkışlandı.

Daha sonra sahneye çıkan koro, Türkçe, Kürtçe, Ermenice ve Arapça şarkı ve türkülerden oluşan müzik ziyafeti verdi. Koroda izleyicilerden büyük alkış aldı. İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan, koro ve dans gurubunu kurarken özellikle göç alan mahallelerdeki çocukları seçtiklerini belirtti. Gürkan, “Sadece göçle gelen ailelerin yoğun olduğu risk grubu altındaki çocuklarla temasa geçtik. Çocukların o bölgelerde olmaları dışında hiç bir özellikleri yok. Gün geçtikçe hedefimizi büyütüyoruz. Çalışmalarımıza Adana Valimiz Hüseyin Avni Coş ve Kültür Bakanımız Ömer Çelik büyük destek verdi. Bunu bir akademiye çevirmek istiyoruz. Bu çocukların o bölgelerdeki çocuklara idol olmalarını sağlayabilirsek, sokaklardan çocukları azaltma şansımız olacak” dedi.

Gösteriyi izleyen Anadolu Ateşi’nin kurucusu Mustafa Erdoğan ise çalışmanın barış iklimine uygun olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Tam anlamıyla içinde bulunduğumuz barış iklimine katkısı olabilecek örnek bir çalışma oldu. Anadolu Ateşi’nin yoğun turne programına rağmen, buradan gelen destek talebine reddetmedik. Ayrıca Anadolu Ateşi’nin ‘Kıvılcım Çocukları’nı da buraya getirdik. Daha öncede buraya hocalarımızı göndererek çalışmalara destek vermeye çalıştık. Burada Anadolu’nun 4 kadim dilinden şarkılar söyleniyor. Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Ermenice parçalar var. Adana’nın uzak semtlerinden çocuklar sahneye çıkıyorlar. Burada müzisyen oldular, dansçı oldular. Tamamen onların emeği üzerine kurgulanmış bir çalışma. Biz bunu çok önemsiyoruz. Çok destekliyoruz.”

Dans gurubu ve koronun yaptığı gösterinin ardından, Seyhan Kültür Merkezi’nin yakınında, havai fişek gösterisi düzenlendi.