İki haber de Türkiye’den…

24 Ocak 2012

 

Milliyet / 24.01.2012

Antalya’da Türk doktorlar dünyanın konuştuğu yüz nakli operasyonuna imza atarken, bugün Türkiye’nin diğer ucu Şırnak’tan bir sağlık skandalı haberi geldi. 2 yaşındaki Muhammet Erşek oda olmadığı gerekçesiyle alınmadığı hastanenin bahçesinde ambulansın içinde can verdi.

 

ŞIRNAK’ın İdil İlçesi’nde bulaşıcı menenjit hastalığına yakalanan 2 yaşındaki Muhammet Erşek, götürüldüğü Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde yer yokluğu nedeniyle alınmayınca, hastane bahçesindeki ambulansta can verdi. Oğlu gözleri önünde ölen Abdülselam Erşek, “Bana, ’başın sağolsun’ diyorlar. Keşke oğlumu hastaneye kabul etseydiler de hastanede ölseydi. Böylece ’işte oğluma müdahale ettiler ama kurtaramadılar’ diyebilseydim” diye sitemde bulundu.

 

Sırnak’ın İdil İlçesi’nde mevsimlik işçi olarak çalışan 5 çocuk babası Abdulselam Erşek’in 2 yaşındaki oğlu Muhammet, dün sabah saatlerinde fenalaşınca hemen İdil Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Saat 08.58’de hastaneye giriş kaydı yapılan Muhammet’in muayene edilmesi için önünde 47 kişinin sırada olduğun gören baba Erşek, oğlunun durumunun da kötüleşmesi üzerine sıra beklemeden doktorun odasına girdi.

 

MENENJİT TEŞHİSİ KONULDU

 

Minik Muhammet’e yapılan muayene ve tahliler saat 11.00’de tamamlandı. Halk arasında menenjit olarak bilinen, Meningokoksemi teşhisi konuldu. Hastalığın bulaşıcı olması ve son safhasında olması üzerine Muhammet Erşek, İdil Devlet Hastanesi acil servisinde bir odaya alındı. Çocuğun yakınlarına da koruyucu maske verildi.

 

DOKTORUN ÇABALARI

 

Acil serviste bulunan Dr. İhsan Güler, Şırnak 112 Acil Servis Komuta Merkezi’ni arayarak, Muhammet Erşek ile ilgili durumu bildirdi ve tam teşekküllü bir merkeze nakledilmesi gerektiğini söyledi. İdil Devlet Hastanesi acil servisinde görevli doktor İhsan Güler, Şırnak 112 Acil Servis Komuta Merkezi’nden bir haber gelmemesi üzerine, kendi insiyatifini kullanarak 2 hemşire ile birlikte küçük Muhammet’i hastaneye ait ambulansla Diyarbakır’a götürmeye karar verdi. Kendisinin de refakat ettiği Muhammet, saat 18.30’da Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne götürülmek üzere yola çıkarıldı.

 

BDP’Lİ HASİP KAPLAN DEVREYE GİRDİ

 

BDP Grup Başkanvekili ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, durumun kendisine iletilmesi üzerine devreye girdi. Kaplan’ın aradığı Şırnak 112 Acil Servis Komuta Merkezi görevlileri, Diyarbakır’a gitmek için yola çıkan Dr. İhsan Güler ile cep telefonu ile bağlantı kurdu. Yapılan görüşmeden sonra Şırnak 112 Acil Servis görevlileri, Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ni arayarak, minik Muhammet’in getirildiğini ve hastalığı hakkında bilgi verdi.

 

Ancak Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Halil Bingöl, Şırnak 112 Acil Servis görevlilerine, hastanın izolasyon gerektiren bir odaya alınması gerektiğini belirterek, “2 izolasyon odamız var ikisi de dolu. Hastayı başka bir hastane ya da başka bir şehire yönlendirmeniz gerekir” diye cevap verdi.

 

HASTANE BAHÇESİNDE AMBULANS İÇİNDE CAN VERDİ

Buna rağmen saat 21.00’de Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne getirilen Muhammet Erşek, hastanenin acil serviste görevli doktoru tarafından ’yer olmadığı’ gerekçesiyle hastaneye alınmadı. Bir süre sonra da ambulansta bulunan hemşirelerden birinin acil servise gelerek çocuğun fenalaştığını bildirmesi üzerine, acil servis görevlisi doktor minik Muhammet’e müdahale etti. Yapılan kalp masajına rağmen Muhammet Erşek, ambulans içerisinde babasının gözleri önünde can verdi.

 

Akşam geç saatlerde yine aynı ambulansla İdil’e getirilen küçük Muhammet’in cesedi, burada da 4 saat ambulans içerisinde bekletildi.

 

BABA: OĞLUM KEŞKE HASTANE İÇERİSİNDE ÖLSEYDİ

 

Baba Abdülselam Erşek, gözlerinin önünde oğlunun can vermesi üzerine sinir krizi geçirdi. Gözyaşlarına hakim olamayan baba Erşek, “3 erkek, 2 kızım vardı. Şimdi 2 kızım, 2 oğlum kaldı. Bana, ’başın sağolsun’ diyorlar. Keşke oğlumu hastaneye kabul etseydiler de hastane ölseydi. Böylece işte oğluma müdahale ettiler ama kurtaramadılar diyebilseydim” diye tepki gösterdi.

 

BDP’Lİ KAPLAN: BU ACI GERÇEKLE NASIL YÜZLEŞİLİR

 

Muhammet Erşek’in hastaneye götürülmesi sürecinde baba Abdülselam Erşek ve doktorlarla cep telefonu ile sürekli diyalog içinde olan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da sosyal paylaşım sitesi twiterdeki sayfasından bu olayı duyurdu. Kaplan şöyle dedi:

 

“Televizyonlarda yüz nakli ile ilgili canlı yayınlar, madalyonun diğer yüzünde gerçekler. İdil’den acil bir vaka. Çocuk hastaneye kabul edilmiyor. Çok önemli zaman geçiyor. Acilin kapısında ambulansta kalp masajı yapan, çırpınan bir doktor ve telefon ediyor, ’vekilim hastayı kaybettik.’ Çaresizlik, ilgisizlik, acil kapısında kabul edilmeyerek, orada can veren çocuk, nasıl anlatılır. Bu acı gerçeklerle nasıl yüzleşilir? Göreceğiz.”

 

SAĞLIK BAKANLIĞI BİLGİ İSTEDİ

 

Sağlık Bakanlığı olaya ilişkin Şırnak Sağlık Müdürlüğü’nden bilgi istedi. Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, İdil’deki hastanın, doktorun sevk kararı verdiği bir hasta olduğunu ve hastane ambulansı ile götürüldüğünü belirterek, “Ambulansın geç kalması gibi bir durum yok. Olaya bakanlık el koydu ve bilgi istedi. Gerekli bilgileri kendilerine ilettik” dedi.

 

YÜZ NAKLİ YAPILAN UĞUR ACAR SERVİSE ALINDI

Emre BAYLAN- Erol AKKIR/ ANTALYA, (DHA)-

TÜRKİYE’nin ilk yüz nakli ameliyatı olan Uğur Acar, yoğun bakım ünitesinden servise nakledildi. Acar’ı servis odasında ilk ziyaret edenler Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe ve Antalya Valisi Ahmet Altıparmak oldu.

 

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’nde geçen Cumartesi günü 03.30’da başlayan ve 9 saat süren ameliyat ardından Türkiye’nin ilk yüz nakli yapılan hastası mermer işçisi 19 yaşındaki Uğur Acar, yoğun bakım ünitesinden alınarak sevise nakledildi. AÜ Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Ömer Özkan, her iki hastanın durumunun daha iyiye gittiğini söyledi. Yüz nakli hastası Uğur Acar’ın servise alındığını ve bu sabah itibariyle kendileriyle iletişim halinde olduğunu aktaran Prof. Dr. Ömer Özkan, “Gözlerini açtı. Her şekilde artık anlaşabiliyoruz. Konuşması şu anda mümkün değil. Bir iki gün sonra o imkanı vereceğiz. Acıktığını bile ifade edebiliyor. Bu bizim için çok iyi bir durum” diye konuştu. Prof. Dr. Özkan, yüz nakli olan Acar’ın damardan beslendiğini belirtirken Acar’ın aynayla ilk karşılamasını psikiyatristlerle birlikte değerlendireceklerini söyledi.

 

Kol nakli olan 44 yaşındaki Atilla Kavdır’ın isi yoğun bakımda bir süre daha izleneceğini belirten Prof. Dr. Özkan, “Daha ağır bir süreç geçirdi. Toparlamasını bekliyoruz. Birkaç gün sonra normal servise alacağız” dedi.

 

İLK ZİYARETÇİLERİ

 

Uğur Acar’ı servis odasında ilk ziyaret eden Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İsrafil Kurtcephe oldu. Ardından da Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, AÜ Hastanesi’nde ameliyat sonrası 3’üncü güne giren yüz nakli hastası Uğur Acar ve çift kol nakli yapılan Atilla Kavdır’ın son durumu hakkında bilgi almak üzere hastaneye geldi. Vali Altıparmak, AÜ Rektörü Prof.Dr. İsrafil Kurtcephe ve ameliyatları gerçekleştiren ekibin başkanı Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Ömer Özkan’la görüştü. Görüşme ardından düzenlenen basın toplantısında Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, şöyle dedi:

“Üniversitemiz ve Prof.Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekibimiz çok büyük bir başarıya imza attı. Hastaların durumunun gayet iyi. Bundan da büyük memnuniyet duydum. İnşallah sağlıklarına bir an önce kavuşurlar. Çocukları, eşleri, aileri ve bekleyen bizler olarak bundan büyük bir memnuniyet duyar, keyif alırız.”

 

KAYA AİLESİNİ KUTLADI

 

Organ naklinde bulunan Ahmet Kaya’nın ailesine teşekkür eden ve şükranlarını dile getirmek istediğini ifade eden Vali Altıparmak, şunları söyledi:

 

“Zira çok kolay bir hadise değil ama yürekli bir aile. Çocukları bağışta bulunarak büyük bir kahramanlık örneği sergilediler. Fedakarlık örneği sergilediler. İnşallah onlar da babalarının değişik vücutlarda yaşadıklarını görerek bundan onur duyarlar, keyif alırlar.”

 

TÜRK DOKTORLARININ ULAŞTIĞI NOKTA

 

Yüz nakli ve çift kol nakli ameliyatlarının Türk doktorlarının gelmiş olduğu noktayı göstermesi açısından fevkalede önemli olduğunun altını çizen Vali Altıparmak, “Ben kendilerini Antalya Valisi ve Türk vatandaşı olarak canı gönülden tebrik ediyorum. Bu başarıları ilk değil son da olmayacak. Çok daha büyük başarılara imza atacaklarını ben biliyorum. Başarı çok kolay yakalanmıyor. Disiplinli çalışmanın gayretin sonucu olarak geliyor” sözleriye açıklamasını tamamladı.

 

YÜZÜ KAPATILDI

 

Bu arada nakilden sonra yüzde şişlik ve morluklar oluşması nedeniyle hasta Uğur Acar’ın hastane yönetimi tarafından basın organlarına dağıtılan fotoğraflarında yüzü, geçici olarak mozaiklendi. Bunun normal bir süreç olduğunu belirten uzmanlar, yüzün 10’uncu günden itibaren nakledildiği ilk günkü haline döneceğini, şişliklerin ineceğini, ondan sonra yüzünün gösterileceğini belirtti