İki çocuğun kavgasına aileler de katılınca 2’si polis 9 kişi yaralandı

10 Mart 2014

İki çocuğun kavgasına aileler de katılınca 2’si polis 9 kişi yaralandı

Milliyet, 10 Mart 2014
http://gundem.milliyet.com.tr/iki-cocugun-kavgasina-aileler-de/gundem/detay/1849347/default.htm

Aydın’ın Sultanhisar İlçesi’nde, iki aile arasında çocukların parkta oynarken kavga etmesi sonucu başlayan husumet 2’si polis 9 kişinin yaralanmasına neden oldu. Bitlisli iki aileyi barıştırmak için devreye giren HDP Aydın İl Başkanı Raif Kanat, tedbirlerin alındığını söyleyerek olayın büyütülmemesi gerektiğini ifade etti.

Aydın’ın Sultanhisar İlçesi’nde yaşayan Bitlisli iki aile arasında meydana gelen kavgada 2’si polis 9 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. İki ailenin şehir meydanındaki kavgasında taraflardan birinin polis karakoluna sığınmasıyla başlayan gerginlik, diğer tarafın karakol basmaya kalkması ile büyüdü. Dün akşam meydana gelen olaylarda içlerinde polis memuru da bulunan 9 kişi yaralanırken, olay yerine Aydın, Köşk ve Nazilli’den çok sayıda polis, çevik kuvvet ve özel harekat ekibi gelerek güvenlik önlemi aldı.
Edinilen bilgiye göre olay 23.00 sıralarında Sultanhisar İlçesi’nin merkezinde meydana geldi. Emniyete 30 metre uzaklıkta gelişen olayda bıçak ve sopalar kullanılırken, kavga sırasında taraflardan Ramazan Çetin, Muhammet Çetin, Nihat Çetin ve Erkan Çetin’in Sultanhisar İlçe Emniyet Karakolu’na sığınması ile gerginlik hat safhaya ulaştı. İlçe halkının da meydana akın etmesi ile 200’e yakın vatandaşın toplanması üzerine takviye ekipler istendi. İçlerinden 15-20 kişilik bir grubun karakola sığınan yaralıları almak istemesi polisin müdahalesi ile engellenirken, olay sırasında ise iki polisin elinde oluşan kesikler nedeniyle yaralandığı öğrenildi. Öte yandan araya girmeye çalışan M.Sait Tarhan isimli bir vatandaşın da cam kesiği ile yaralandığı olay yerine çağrılan 112 Acil Servis ekiplerince Nazilli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı belirtildi.

İLÇE KAYMAKAMI KOORDİNASYONU SAĞLADI
Yaşanan olayların ardından karakola gelerek bilgi alan Sultanhisar Kaymakamı Cevdet Ertürkmen ise güvenlik güçlerinin koordinasyonunu sağladı. Yaşanan gerginlik nedeniyle 20 Özel Harekat Polisi, 20 Çevik Kuvvet Polisi, 20 Sultanhisar Jandarma Personeli ile Nazilli ve Köşk ilçelerinden de 20’ye yakın polis de ilçeye gelerek güvenlik önemlerine katkı sağladı. Kalabalığın görüşülerek dağıtılmasının ardından ise 5 ekip otosu ilçe genelinde asayiş turu atarak güvenlik önlemi aldı. Karakol bahçesinde ise özel hareket ve çevik kuvvet polisleri çıkacak herhangi bir olaya karşı hazır bulundu.

ÇOCUK KAVGASI HUSUMETE NEDEN OLDU
8 Eylül 2013 tarihinde aynı ailelere mensup iki çocuğun oyun parkında yaptığı kavgaya ailelerin de katılması ile olaylar büyümüş meydana gelen kavgada ise bir kişi bıçaklanarak yaralanmıştı. Yaşanan olayda 7 kişi gözaltına alınarak adliyeye sevk edilirken mahkemelerinin halen devam ettiği bildirildi. Dün (pazar) akşam saatlerinde ise iki aile gençlerinin ilçe merkezinde karşı karşıya gelmesi ile başlayan olaylarda sözlü tartışma biranda alevlenerek kavgaya dönüştü. Kavgada Erhan Yasan, Ersan Yasan, M. Sait Tarhan, Ramazan Çetin, Muhammet Çetin, Nihat Çetin ve Erkan Çetin ile ismi öğrenilemeyen iki polis memuru yaralandı. Polis memurları hastaneye tedavi amacıyla gitmezken diğer yaralılar ise polis otosu ve 112 Acil Servis Ambulansları ile Nazilli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralıların durumlarının iyi olduğu ifade edilirken, yaklaşık 2 saat sonra ise ifadeleri alınmak üzere taburcu edildi.

HDP BÜYÜKŞEHİR ADAYI DEVREYE GİRDİ
Yaşanan gerginliği haber alır almaz ilçeye gelen HDP Aydın İl Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Raif Kanat, emniyet yetkilileri ve Kaymakam Ertürkmen’den bilgi aldı. Yaşanan olayların iki aile ile konuşularak sona erdirildiğini ifade eden Kanat, “Yaşananlara 2 çocuk arasındaki önemsiz bir kavga neden oldu. Olayı aileleriyle görüşerek çözmek istiyoruz. Büyük bir mevzu yok. Yüz kızartıcı bir suç yok. Kin yok, nefret yok. Çocuk kavgasıdır ve önemli değildir. Tedbirler alınmıştır, bu sorun bu akşam çözülecek” dedi.