İğneyle kuyu kazarak şüpheliyi tutuklattılar

24 Haziran 2012

 

Sabah / 24.06.2012

 

ADSIZ GÜNEBAKAN

 

Gaziantep’te 4 yıldır kayıp olan Gülgonca için 9 ayda bin 200 evin kapısı çalındı, şüphelilere DNA testi yaptırıldı. Kayıp kızın eşyalarının arasındaki mektuptan eski kiracılarının oğlu olan zanlı Vahap G.’ye ulaşıldı

Gaziantepli Fatma ve Cuma Çelik çiftinin 3 çocuğundan o dönem 10 yaşında olan Gülgonca, 15 Mart 2008 günü “Halama gidiyorum” diyerek evden ayrıldıktan sonra ortadan kayboldu. Polisin tüm aramalara rağmen izine rastlayamadığı kızı için seferber olan baba, gece gündüz demeden aylarca motosikletiyle sokaklarda kızını aradı. Ama küçük kız bir türlü bulunamadı.

BAŞBAKAN’DAN TALİMAT…
Kızlarını bulmak için her yolu deneyen çift, geçen 9 Eylül’de Gaziantep’e gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la kısa süre görüştü, olayı anlatan bir mektup verdi ve yardım istedi. Başbakan da emniyete olayın çözülmesi için talimat verdi. Bunun üzerine kurulan özel ekip, 5 mahallede bin 200 evin kapısını çalarak araştırma yaptı. Bir yandan şüpheli bulduklarına DNA testi yaptıran ekip, bir yandan da Gülgonca’nın evinde ipucu aradı. Bu arada anne Çelik’in hatıra olarak sakladığı Gülgonca’nın eşyalarını inceleyen ekip, bir mektup buldu. Bir öğrencinin yazdığı mektupta, öğrenim gördüğü okulun adı da geçiyordu. Kayıp kızın mahallesiyle okulun arası çok uzak olmasına rağmen araştırmayı bu yöne kaydıran ekip, Gülgonca ile aynı mahallede oturan amcasının üst katındaki kiracılarının oğlu Vahap G.’nin o dönemde bu okulda öğrenci olduğunu belirledi.

FALCI OYUNU…
Soruşturmayı bu yönde derinleştiren polis, olaydan sonra Vahap G.’nin ailesinin evlerine bir falcı çağırıp Gülgonca’nın amcasını da davet ettiğini öğrendi. Amcasının anlatımına göre, Vahap G.’nin çağırdığı falcının yanında olan Vahap G.’nin küçük kız kardeşi sudaki tasa bakarak “Gülgonca’yı görüyorum. Kanlar içinde ameliyat masasında yatıyor” dedi. Amcası, bu olayın ardından Gülgonca’yı organ mafyasının kaçırmış olabileceğini düşünmeye başladıklarını polise söyledi. Vahap G. ve ailesinin daha sonra da evden taşındığını öğrenen polis, falcının da ifadesini aldı. Falcı da su falına baktığını ancak kızın suda böyle bir şey görmesinin mümkün olmadığını söyledi. Bunun üzerine ailesiyle birlikte gözaltına alınan ve şimdi 23 yaşına gelen Vahap G., mektuptan da faldan da haberinin olmadığını savundu. Ama polisin kriminal laboratuara gönderdiği mektubun Vahap G. tarafından yazıldığı belirlendi. Yeniden gözaltına alınan ve 3 gün önce Cumhuriyet Savcısı tarafından tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen aile, ortada ceset olmadığı için serbest bırakıldı. Geçtiğimiz günlerde de yine Gaziantep’te bir ailenin, kaybolan kızlarını kaçtığı genci ve annesini öldürmelerine rağmen cesetler bulunamadığı için serbest bırakıldıktan sonra Suriye’ye kaçmalarını göz önüne alan savcı, üst mahkemeye itiraz etti. Mahkeme de Vahap G.’nin “Kasten adam öldürmek” suçundan tutuklanmasına karar verdi ve cezaevine gönderdi.