İEÜ’de ‘Çocuk gelinler’ masaya yatırıldı

4 Aralık 2012

 

Star / 04.12.2012

 

İZMİR/STAR

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından gerçekleştirilen “Hukuki Boyutuyla Çocuk Gelinler” Uluslararası Konferansı’nda çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

 

Türkiye’de son 4 yılda 181 bini aşan çocuk gelin olayının resmi olarak kayıtlara geçtiği ancak yapılan araştırmalara göre bu sayının 5 milyona yakın olduğuna dikkat çekildi. Konferansın açılış konuşmasını yapan İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tunçdan Baltacıoğlu, her üç kadından birinin çocuk evliliği yaptığı bir ülkede yaşadığımızı hatırlatarak, olayın değişik boyutlarıyla incelenerek gerekli önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Erken yaşta evlendirilen çocukla, boyundan büyük silah verilerek savaşa sürülen çocuk, kilosundan fazla yük sırtına sarılarak hamallığa koşulan çocuk arasında hiçbir fark olmadığını da vurgulayan Prof. Dr. Baltacıoğlu, “Çocuklarımızı taşıyamayacağı yüklerin altına sokarak daha iyi bir dünyaya yol alabilmemiz mümkün değildir. İnsanca yaşamlar, insan gibi yaşayanlarla kurulur. Çocuklarımızın çocukluğunu, gençliğini çalarak aslında kendi insanlığımızı çaldığımızı bilmeliyiz. En değerli varlığımız olan çocuklarımızı bilinçlendirmek, eğitmek ve günü geldiğinde, kendi tercihleri doğrultusunda yaşamlarını kuracak olgunluğa ulaştıklarında uçmaları için pencereleri açmak var iken, kanatlarını kırarak veya kanatlarına basarak uçmaya zorlamaktan daha büyük bir insanlık suçu olabilir mi?” dedi.

Konferansın ilk bölümünün oturum başkanlığını gerçekleştiren Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Başkanı Av. Nazan Moroğlu ise, çocuk gelinler ile ilgili çarpıcı rakamlar verdi. Türkiye’de son 4 yılda 181 bin resmi çocuk gelin vakası olduğunu belirten Moroğlu, “Biz bu sonucun gerçeği yansıtmadığını biliyoruz. Hacettepe Üniversitesi’nin yaptığı geniş kapsamlı araştırmada bu sayının 5 milyona yaklaştığı ortaya çıktı. 15’inde gelin, 16’sında anne, 17’sinde ise mutsuz ve umutsuz çocuklarımız var. Bu sorunun üstesinden gelebilmek adına bu tür konferansların, buluşmaların önemi çok büyük” diye konuştu.

Konferansa yurt dışından konuşmacı olarak Düsseldorf Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Klaus Riekenbruak katıldı. Prof. Dr. Riekenbrauk, “Almanya Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Çerçevesinde Çocuk Gelinler sorunu hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Konferans sonrasında Rektör Prof. Dr. Baltacıoğlu, tüm konuşmacılara sertifika vererek, teşekkür etti.