Hollandalı ‘Sweetie’ pedofilleri yakalatıyor

5 Kasım 2013

Son Dakika / 05.11.2013

Hollandalı çocuk hakları kuruluşlarından Terre des Hommes tarafından oluşturulan “Sweetie” adlı sanal kız, 65 ülkeden bini aşkın pedofilin ortaya çıkartılmasını sağladı.

İsviçre merkezli çocuk hakları kuruluşu Terre des Hommes’un Hollanda şubesi tarafındna yürütülen bir proje, dünya genelinde pedofillerin peşine düştü. Projede üretilen ‘Sweetie’ 10 yaşındaki Filipinli bir genç kız çocuğu olarak tanıtıldı.

Bu proje sayesinde hem binlerce pedofilin deşifre etmeyi ve probleme ışık tutmaya çalışan belirten araştırmacılar, Sweetie’ni internet ortamına adım atmasıyla birlikte onlarca kişinin temas kurmaya çalıştığını belirtiyor.

Terre des Hommes’e ait bir videoda da açıklanan belgelerde, Sweetie ile temasa geçmek isteyen pedofillerin gerçek kız çocuğu sandıkları Sweetie’ye kamera önünde seks teklif ettiklerini ve birçoğunun da bunun için ödeme yapmaya dahi hazır olduğunu belirttikleri vurgulandı.

Terre des Hommes, sanal kız çocuğu ile 2,5 ay içinde 20’si Hollandalı bini aşkın pedofilin temasa geçtiğini, görüşmelerin kayda alındığını ve sübyancıların kimlikleri ile birlikte IP numaralarının da polise teslim edildiğini duyurdu.

Geçen hafta bir açıklama yapan Polis teşkilatı Europol da çocuk pornoları ile ilgili görüntülere bakan kişilerin daha çok internet üzerinden canlı (live) yayınlanan görüntüleri tercih ettiğini ve bu konuda en fazla Asya ülkelerindeki çocukların kullanıldığını açıklamıştı.