Hoca tecavüzüne Bakanlık el koydu

28 Haziran 2013

Hürriyet / 28.06.2013

Gülden AYDIN

Hürriyet’in ‘Utanç Zinciri’ başlıklı haberinin ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı davaya müdahillik talebinde bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı da başka tecavüzlerin yaşandığı iddia edilen Mardin’deki özel yurtta denetim yapacak.

MARDİN’de anadolu lisesinde okuyan 14 yaşındaki erkek öğrenci A.’nın, kaldığı yurdun yöneticisi olan ilmihal hocasının aylarca tecavüzüne uğradığı haberinin ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin konuya el koydu. Bakanlık, Midyat 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve üçüncü duruşması 11 Temmuz’a ertelenen tecavüz davasına müdahil olmak için başvurdu.

Bakan Fatma Şahin’in talimatıyla çocuğun ve ailesinin sosyal, ekonomik ve psikolojik yönden desteklenmesi için çalışmalara başlandı. Bir heyet, mağdurun Şırnak’taki babası ile görüşürken bir başka heyet de çocuğun yaşadığı köye gitti.

TAŞINABİLİRLER

Bakanlık için tecavüzden sonra Anadolu lisesini bırakmak zorunda kalan A.’nın eğitimine devam etmesi öncelik taşıyor. Bakan Fatma Şahin, “Konunun üzerine gidilecek. Ne yapılması gerekiyorsa yapılacak. Ailesinin ve kendisinin zarar görmemesi için başka bir şehre taşınmaları konusu da inceleniyor” dedi.

O yurdu MEB denetleyecek

SAVCILIKTAKİ ifadelerinde mağdur A. ve tanık çocukların, yurtta başka tecavüzlerin de olduğunu duyduklarını söylemelerine rağmen boşaltılmayan yurt için Milli Eğitim Bakanlığı devreye girdi. Midyat Milli Eğitim Müdürlüğü, Bakanlık talimatıyla yurtta denetim yapacak, burada kalan çocuklarla ilgili inceleme başlatacak. Tecavüz skandalıyla ilgili bakanlıklar ortak çalışma yürütecek.