Hizan’da okumayan kız kalmayacak

23 Mart 2011

 

NTVMSNBC / 23.03.2011

 

Bitlis’in Hizan ilçesinde gönüllü öğretmenlerin köyleri dolaşarak kız çocuklarını okula göndermeleri konusunda aileleri ikna çabası, meyvelerini veriyor. Bir yatılı bölge ilköğretim okulu sadece kızlara tahsis edildi. Bu sayede artık kızlar okula gidebiliyor.

BİTLİS – Hizan İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemalettin Güngör, kız çocuklarının okullaşmasında artış yaşanmasından dolayı okulu, kız yatılı ilköğretim bölge okuluna dönüştürdüklerini söyledi.

 

Kız YİBO’ya dönüştürülen okulda sadece kız öğrencilerinin bulunduğunu ve Bitlis’te böyle bir YİBO’nun olmadığını ifade eden Güngör, şöyle konuştu:

 

”İlçede kız ve erkek öğrencilerimizin sayısı birbirine paralel. Dönüştürdüğümüz okulda şu anda mevcut 568 kız çocuğumuz var. Bu rakam daha önce bu kadar değildi. Hâlâ okula kayıt yaptıran kızlarımız var. Bu nedenle YİBO’muzu, kız öğrencilerimiz için düzenledik. Halkın da bu yönde talebi vardı. Bakanlıktan onayımızı aldık. YİBO’da sadece kız öğrenci bulunuyor. Bitlis’te böyle bir YİBO yok. Artık vatandaş kız çocuğunu okula göndermek istiyor.”

 

37 GÖNÜLLÜ ÖĞRETMEN


İlçede kız çocuklarının okula kazandırılması için 37 gönüllü öğretmenden oluşan bir ekip oluşturduklarını kaydeden Güngör, bu öğretmenlerin köyleri gezerek, kız çocuklarının okula kazandırılması konusunda çaba gösterdiğini bildirdi.

”EĞİTİMİN ÖNÜNDEKİ DİRENÇ KIRILDI”


İlçedeki mevcut 4 YİBO’da, kız öğrenci bölümü açtıklarını belirten Güngör, daha önceden sadece bir kız YİBO varken, şu anda ilçedeki 4 YİBO’da kız öğrenci bölümünün bulunduğunu ifade etti.

Güngör, şöyle devam etti:

 

”Önceden ilçede kız çocuklarının okutulmaması için bir direnç vardı. Biz bu direnci kırmak istedik. Bunu yaparken vatandaşlarımızı küstürmedik ve Yeşil Kartı’nı iptal etmekle tehdit etmedik. Kız çocuklarının okutulmaması yönündeki imaj, Hizan’da kısmen de olsa kırıldı. Artık vatandaş, kız ve erkek ayrımı yapmadan çocuğunu okula göndermek istiyor. Sayı çoğaldığı için, neredeyse talebi karşılayamayacak duruma geldik. Burada çok yoğun bir eğitim ve öğretim faaliyeti var. Bu faaliyetin ürününü, 5 veya 10 yıl sonra alacağız.

 

Geçen yıl Gayda YİBO’muzun öğretmen ve idarecilerini, Kalkanlı köyüne gönderdik. Başta vatandaş kız çocuğunu okula göndermek istememiş. Ancak arkadaşlar ısrar edince, vatandaş ağlamış ve kız çocuğunu okula göndereceğini söylemiş. Aynı vatandaş bu yıl eğitim öğretim dönemi başında 3 kız çocuğunu alarak okula getirdi ve kızlarının okula kaydını yaptırdı. Bu 3 kız çocuğunun okula kazandırılması, ilçede eğitimde gelinen noktaya açık bir örnek oldu. Bu bizi çok sevindiriyor. İlçede okumaya karşı bir şevk ve rağbet başladı. Vatandaşlarımız artık köylerinde okul olması için, Başbakanlığa dahi yazı gönderiyor.”