‘Her üç evlilikten biri çocuk gelin’

23 Ekim 2013

www.cerkezkoybakis.com.tr / 23.10.2013

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Dr.Candan Yüceer, çocuk gelinleri ve cinsel istismarı Meclis kürsüsünde dile getirdi. CHP’li Yüceer, dünyada çocuk gelinler sıralamasında 2. sırada olan ülkemizde her 3 evlilikten 1’inin çocuk gelin olduğunu söyledi. Yüceer, “Bu ülkede kızlarımızın, kadınlarımızın kaderi ölüm, tecavüz, şiddet olmamalıdır ve kadınlarımızı, çocuklarımızı korumak devletin birinci derece sorumluluğudur” dedi.

ÇerkezköyBakış - CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, çocuk gelinleri ve cinsel istismarı TBMM Genel Kurul’da dile getirdi. CHP’li Yüceer, ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan çocuk cinsel istismarı ve çocuk gelin-damatların önlenebilmesi için, cezaların caydırıcı olabilmesi için parti olarak kanun teklifi verdiklerini söyledi.

SADECE ÜNZİLE’NİN ADI DEĞİŞTİ
Yaklaşık 20 yıl önce yazılan, “”Yağmuru kim döküyor? / Ünzile kaç koyun ediyor? / Dayaktan uslanalı hiçbir şey sormuyor” şarkısının sözlerini hatırlatan Yüceer, “Aslında bundan yirmi yıl önce yazılan bu şarkı sözü bugün de içinde bulunduğumuz durumu net bir şekilde ortaya koyuyor. “Yirmi yılda ne değişti?” diye soracak olursak kendimize, aslında değişen sadece Ünzile’nin adı. Ünzile defalarca karşımıza Ayşe olarak, Fatma olarak, Hatice olarak çıktı” dedi.

HATİCE’NİN DRAMI
Geçtiğimiz yıl Batman Çayı’nda boğularak öldürülen 15 yaşındaki Hatice’nin dramını anlatan Yüceer, “Hatice’nin kısacık ömründe ne nüfus kaydı, ne bir fotoğrafı var ama bizlerin dinlerken bile kanımızı donduran bir dram var” ifadelerini kullandı. Yüceer, ailesinin 13 yaşında zorla para karşılığında Hatice’yi bir adamla evlendirdiğini, çocuk gelinin bu duruma iki yıl dayanabildiğini söyledi. Daha sonra baba ocağına sığınan Hatice’nin, kuzenlerinin tecavüzüne uğrayarak hamile kaldığını hatırlatan Yüceer, ailesi tarafından genç kızın Batman Çayı’na kurban edildiğini kaydetti. Yüceer, “Ailesi tarafından korunması, kollanması gereken, çocuk yaşında zorla, para karşılığında satılan, tecavüz edilen ve sonrasında Batman Çayı’na kurban edilen Hatice’nin cenazesi günlerce morgda kaldı, hatırlarsanız, kimse sahip çıkmadı ve kefensiz bir şekilde gömüldü” dedi.

“BUNUN ADI TÖRE DEĞİL, KATLİAM”
Bunun adının töre olarak açıklanamayacağının altını çizen Yüceer sözlerini şöyle sürdürdü: “Böyle töre mi olur? Bunun adı töre değil, gelenek değil, namus değil, kader hiç değil; bunun adı cinsel istismardır, şiddettir cinayettir, katliamdır, vahşettir, bunun adı insanına, kadınına, çocuğuna verdiğin değerdir, bunun adı sözde “namus” adı altında bir cana kıymanın kılıfıdır. Çocuklarımızı, kadınlarımızı koruyamayan, onlara sağlıklı, güvenli, huzurlu bir ortam sağlayamayan hükûmetler ve bu şiddete, bu cinayete, bu vahşete, istismara göz yuman, görmezden gelen herkes en az bu suçu işleyenler kadar suçludur. Bu ülkede kızlarımızın, kadınlarımızın kaderi ölüm, tecavüz, şiddet olmamalıdır ve kadınlarımızı, çocuklarımızı korumak devletin birinci derece sorumluluğudur.”

“3 ÇOCUKTAN 1’İ ÇOCUK GELİN”
Hâlâ ülkemizde bir iki inek karşılığı çocukların evlendirildiğini, yoksulluk, eğitimsizlik, aile içi şiddetten kaçma ya da bir boğaz eksilsin diye küçücük yaşta kızlarımızın evlendirildiğini kaydeden Yüceer, “Türkiye dünyada çocuk gelinlerde 2’nci sırada. Her 3 evlilikten 1’i çocuk gelin. Sığınma evlerindeki kadınların üçte 1’i çocuk gelinler. 181 bin çocuk gelinimiz var ve bu, aysbergin sadece görünen kısmı. Okuma yazma bilmeyen 10 kişiden 8’i kadın. Genç kızların yüzde 41,5’u ne okuyor ne de çalışıyor. 18 yaşın altındaki küçük kızlarını evlendirmek için dava açan aile sayısı yüzde 94,2 artmış. Böyle bir ülkede aile içi şiddeti, erken evliliği, istismarı önleyebilir miyiz?” diye sordu.

“ASIL GÜÇ EŞİT BİREYLER”
Başbakan’ın güç ve kazanç olduğunu belirterek, çok nüfuslu Türkiye hayali olduğunu, en az 3 çocuk, şimdi de 5 çocuk dediğini kaydeden Yüceer, asıl gücün nitelikli, eğitimli, ekonomik gücü olan, eşit bireyler yetiştirerek olacağının altını çizdi. Doğurganlık ve eğitim arasında güçlü bir ilişkinin olduğunu, eğitim düzeyi arttıkça, refah düzeyi arttıkça doğurganlığın azaldığını söyleyen Yüceer, “Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması verilerine göre 2 çocuklu bir kadının çalışma hayatına katılımı yüzde 30, 4 çocuğun üzerinde yüzde 8. Bakan Fatma Şahin de diyor ki: “Biz istihdamı artıracağız.” Gerçekler ortadayken hem en az üç beş çocuk önereceksin hem de istihdamı nasıl artıracaksın” ifadelerini kullandı.

“ŞİDDET BİR İNSANLIK SUÇU”
Yaptırımı ağır olan yasaların uygulanmasının çok önemli olduğunun altını çizen Yüceer, bundan daha önemli olanın, kararların, kararlı bir şekilde yapılan uygulamaların hayata geçirilmesi olduğunu kaydetti. Yüceer, “Sorunun çözümü, eşitlik politikalarının insan hakları gibi hayata geçirilmesidir. Kültür, gelenek, inanç ve töre kisvesi altında sürdürülen şiddetin, istismarın, çocuk evliliklerinin bir insanlık suçu, bir insan hakkı ihlali olduğunu kabul edip çözüm için eğitim, ekonomi, sosyal ve kültürel alanda ortak bir sonuç alıcı çaba ve bu ilkel davranışlara karşı ortak bir direnç gösterilmelidir. Bu ayıbın, bu utancın üstesinden ancak kadın-erkek, topyekûn, hep birlikte gelebiliriz” dedi.

Haber Kaynağı: Çerkezköy Bakış