Her dört çocuktan biri et yiyemiyor!

23 Nisan 2013

 

VATAN / 23.04.2013

 

Bayramı kutladık ama

 

Meltem GÜNAY / VATAN

 

Bahçeşehir Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi tarafından, Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Yrd. Doç. Dr. Gökçe Uysal ve Araştırma Görevlisi Ayşenur Acar tarafından hazırlanan araştırmada, çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. TÜİK tarafından yapılan Gelir ve Yaşam Koşulları Anketi verilerinin kullanıldığı araştırmada maddi yoksunluk çeken çocukları oranında 2006 yılından 2010 yılına bir iyileşme kaydedildiği ve bu süre zarfında tüm çocuklar içerisinde maddi yoksunluk çekenlerin oranının yüzde 34,7’den yüzde 24,4’e gerilediği belirtiliyor.

4.6 milyon çocuk

Ancak 2010 yılı verileri, Türkiye’de yaşayan 4,6 milyon çocuğun halen maddi yoksunluk çektiğine işaret ediyor. Türkiye’deki çocukların yüzde 40,3’ü ısınma ihtiyacını yeterli derecede karşılayamıyor, yüzde 40,8’i eskiyen giyeceklerini yenileyemiyor, her üç çocuktan ikisi, yani 12,5 milyon çocuk gün aşırı et, tavuk ya da balık tüketemiyor. Bölgeler arasında çocuk yoksulluğu açısından derin farklılıklara dikkat çeken araştırma, çocuk yoksulluğunun Türkiye’nin batısından doğusuna gidildikçe daha vahim bir hale geldiğini ortaya koyuyor.

893 bin çocuk işçi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de, TÜİK’in 2012 verilerine göre çocuk gelin sayısının 181 binden fazla olduğunu, 893 bin çocuğun ise hiçbir güvencesi olmadan çalıştırıldığını söyledi.

Onlara bayram gelmedi!

Yaşıtları rengarenk ve süslü elbiselerle 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı kutlarken, bazı çocuklar ekmek parası peşindeydi…