Hem mülteci hem çocuk gelin

24 Ekim 2013

Sabah / 24.10.2013
Mehmet YILDIRIM

Türkiye’de “çocuk gelinler”le mücadele sürerken, iç savaştan kaçıp Türkiye’ye yerleşen Suriyeliler, Şanlıurfa’da yeni bir “çocuk gelin” evliliğine neden oldu.

Türkiye’nin kanayan yarası “çocuk gelinler”le ilgili mücadele sürerken, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye yerleşen Suriyeliler, Şanlıurfa’da yeni bir “çocuk gelin” evliliğine neden oldu. Henüz 13 ve 14 yaşında olan iki çocuk, düğün yapılarak evlendirildi. Suriyeli iki aile, daha önce ülkelerinde nişan yaptıkları 13 yaşındaki Buşra ile henüz 14 yaşında olan Yaşar Cuma’yı önceki gün Şanlıurfa’da Hızmalı Mahallesi’nde bir evde yaptıkları düğünle evlendirdi. Düğünde çocukların anne ve babası olduğu öğrenilen kişiler bol bol eğlenirken, henüz çocuk yaşta olan gelin ve damat ise şaşkın bakışlarla çevreyi izledi.

POLİS AİLEYLE GÖRÜŞTÜ
Olayı öğrenince hemen harekete geçen Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü yetkilileri, çocuk şubesinden polisler ve psikologlar eşliğinde aileyle görüştü. Türkiye’de yaşayan yabancı uyrukluların da Türk kanunlarına tabi olduğunu belirten müdürlük yetkilileri, 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu’na göre hareket ederek, çocukları koruma altına almak için iki aile hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Gözaltına alınan her iki aile daha sonra serbest bırakılırken, çocuklar koruma altına alındı.