Hazar’dan Çocuk Cıvıltıları

15 Agustos 2011

 

Urfahaber / 15.08.2011

Hazar Gölü’nde yüzlerce yoksul çocuğun sevinç çığlıklarının yankılandığı Çocuk Yaz Kampı’nda bu yıl da gelenek değişmedi. Çocuklar bir hafta da olsa bütün hayatlarını değiştirecek sanat, spor ve sosyal faaliyetlerle tanışma olanağı buldu….

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Çocuk Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından bir gelenek halinde 6 yıldan bu yana sürdürülen Çocuk Yaz Kampı bu yılda yoksul çocukları ağırladı. Her grubun 6 gün yararlandığı kampta çocuklar, insan hakları eğitimi, akran eğitimi, çevre atölyesi, satranç, resim, kitap okuma atölyelerine katıldı. Diğer yandan voleybol, basketbol, futbol, masa tenisi ve langırt  turnuvalarında yeteneklerini gösterdi. Kampta bulunaniki adet yüzme havuzunda çocuklara yüzme öğretildi.  Çocuk Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı eğitmenler ve gönüllülerin desteği ile sürdürülen etkinlerde çocuklar hem eğlendi, hem hayatlarına bakış açısı kazandıracak deneyimler edindi hem de güzel dostluklar kurdular. Kızılay prefabrik hibe etti

Hazar Gölü kenarında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait 20 dönüm arazi üzerinde kurulu Çocuk Yaz Kampı 6 yıldır 3 bin 870 çocuğa ev sahipliği yaptı. Yıl içerisinde kentte bulunan kurum ve kuruluşlarla yapılan yazışmalar sonucu dar gelirli ve tatile gitme imkanı bulamayan çocuklar tespit edildi. Kamp okulların tatil edilmesinin ardından 20 Haziran günü başladı. Çocuk Yaz Kampı bu yıl Kızılay’ın hibe ettiği 32 prefabrik yapının kurulması ile daha konforlu hale geldi. 2-3 çocuğun kaldığı ranzalı yataklarda rahat eden çocuklar gün içinde 4 öğün yemekten yararlandı.

Hem zahmetli hem keyifli

Çocuk Yaz Kampı sorumlu eğitmeni Metin Palandiken, her hafta 90 çocukla açık arazide günü programlamanın zor ve riskli olduğunu söyledi. Kampta bir ekip ruhu içinde hareket ettiklerini ifade eden Palandiken, “Ekibimiz yıllara yayılmış deneyimlerini bu çalışmaya kattı. Çocukları hem eğitmek, hem güzel dostluklar kurmasını sağlamak, birçok alanda yaptığım atölye çalışmalarıyla duyarlık kazanmalarını sağlamak zahmetli ama aynı keyifliydi” dedi. (gapha)