Havvanur’un derdini ancak Dinçer çözer

5 Agustos 2011

Hürriyet / 05.08.2011

Nesrin COŞKUN/İZMİR / DHA

İzmir’de doğuştan iki kolu olmamasına karşın, okuma azmiyle ilköğretimi takdirname ve 86 not ortalamasıyla bitiren 15 yaşındaki Havvanur Demir, sistem değişikliğinin kurbanı olunca tek umudu da Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer oldu.

Bornova’da oturan Havvanur, kendisine yardımcı olması için 1 yıl gecikmeyle, Kars Halil Atilla İlköğretim Okulu’na birlikte başladığı kızkardeşi Sevdenur ile okudu. Ancak 2 kardeşin yolları lise tercihlerinde ayrıldı.

‘Çaresiz kaldık’

Sevdenur, ‘Çocuk gelişimi’ bölümünde okumak için meslek lisesine gitmek isterken, psikolog olmak isteyen Havvanur tercihini Anadolu lisesinden yana kullandı ve Altındağ Semti’ndeki Çimentaş Anadolu Lisesi’ni kazandı. Kolları olmayan kızı bu okula ancak servisle gidip gelebileceği için kaygılanan anne Anne Emine Demir, “Yürüyerek gidip geleceği Suphi Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi var. Havvanur bu okulun yedek listesinde. Sistem değişmeseydi kızım adres bölgesinde olduğu için bu okulda okuyacaktı. Ama genel liseler anadolu lisesine dönüştürülünce kızım sistem yüzünden mağdur oldu. Gidebileceği, evimize yakın genel lise yok. Çaresiziz” dedi.

‘Engellilere engel’

Milli Eğitim yetkililerinin yönetmelik dışında uygulama yapamayacaklarını söylediklerini kaydeden anne Demir, şunları ekledi: “Milli Eğitim Bakanlığı kız çocuklarının, engellilerin okuması için kampanyalar düzenliyor. Ama ortaya çıkan bu tür engeller için çözüm bulunmuyor. Bakan Dinçer’den çözüm istiyorum. Böylece aynı sorun yüzünden okula gidemeyen öğrencilere de yol açılır, evlerine en yakın okulda eğitimlerini sürdürebilirler. Sistem kızımı mağdur etmesin, okuyup, hayalindeki mesleğe kavuşsun.”