Harvard tedavi etti Türkiye’de para lazım!

21 Mart 2014

Harvard tedavi etti Türkiye’de para lazım!

Milliyet, 21 Mart 2014
http://gundem.milliyet.com.tr/harvard-tedavi-etti-turkiye-de/gundem/detay/1854762/default.htm

Adana’da 32 yaşındaki Kadriye Seyrek, ABD’deki Harvard Üniversitesi’nin deneysel tedavi kapsamında 1 milyon dolarlık harcamayla oğlu 2.5 yaşındaki WAS hastası Emir’e gen tedavisi yaptığını ancak kontrolleri için İstanbul’daki hastaneye gidecek paraları olmadığı için tedavinin tehlikeye girdiğini söyledi.
Seyrek, Marmara Üniversitesi’nin yönlendirmesiyle, WAS’a gen tedavisi uygulayan Harvard Çocuk Hastanesi İmmünoloji Bölümü’ne başvurdu. ABD’li yetkililer, hem gen tedavisi uygulamayı, hem 1 milyon dolarlık tedavi masrafını üstlenmeyi kabul ederek, WAS hastası Emir’e randevu verdi. Seyrek oğluyla ABD’ye gitti. 7 ay sonra Türkiye’ye döndü. İstanbul’da kalacak ve yaşamlarını sürdürecek ekonomik imkânı olmayan Kadriye Seyrek oğlunu alarak Adana’daki ablasının yanına sığındı.

Cezaevine düştü
Şimdi ise, İstanbul’a gidecek para bulamadıkları için kontrollerin aksayacağından endişe ediyor. Seyrek’in eşi de oğlunu kurtarmak için para kazanmak istedi ama cezaevine düştü. Baba Seyrek şoförlük yaptığı aracına aldığı Suriyelileri İstanbul’a götürürken yakalandı ve ’insan kaçakçılığı’ suçundan tutuklandı.

WAS nedir

Wiskott Aldrich Sendromu (WAS) X’e bağlı resesif geçen, mikrotrombositopeni, egzama, sekonder piyojenik enfeksiyonlar, otoimmün hastalıklar ve malinite riskinin arttığı iyi tanımlanmış immun yetmezlik sendromu olarak tanımlanıyor.

Bağışıklık sisteminde zayıflıkla kendini gösteren kalıtsal bir hastalık.
4 milyon canlı doğumda 1 görülüyor. Nadir durumlar dışında sadece erkeklerde saptanıyor. Hastalığın cinsiyet ayrımı yapmayan bir türü daha var.