Onaylanmamış

Yatılı Kuran kursundaki istismarı Diyanet müfettişleri ortaya çıkardı

11:07 Apr 19 2017 Konya, Selçuklu, Konya, İç Anadolu Bölgesi, Türkiye

Açıklama
Konya'da yatılı bir kuran kursunda çocukların istismara uğradığı ihbarı üzerine harekete geçen Diyanet işleri müfettişleri gerçeği ortaya çıkardı. Savcılık tarafından başlatılan soruşturmada 5 kişi 15 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanıyor.

Konya’da yatılı bir Kuran kursunda yaşı küçük öğrencilerin istismara uğradığı ihbarını alan Diyanet İşleri müfettişleri, korkunç gerçeği ortaya çıkardı. Savcılık soruşturma başlattı. Suç tarihinde yaşları 16-17 olan 5 belletmen, 15 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanıyor.

Konya’da yatılı Kuran kursunda çocukların yaşadığı cinsel istismar, 2016’da isimsiz bir ihbar mektubuyla ortaya çıktı. Habertürk gazetesinde yer alan habere göre Diyanet İşleri Başkanlığı’na gelen ihbar mektubunda Konya’nın bir ilçesindeki yatılı Kuran kursunda yaşları 11 ile 12 arasında değişen birden fazla çocuğa yine aynı yurtta yatılı olarak kalan ve o dönem yaşları 16 ile 17 olan 5 belletmenin cinsel istismarda bulunduğu ileri sürüldü.

İsimsiz mektup harekete geçirdi

İsimsiz ihbar mektubuyla harekete geçen Diyanet İşleri Başkanlığı olayı incelemesi için müfettiş görevlendirdi. Kursta öğrencilerle tek tek ve yüz yüze görüşen müfettişler, yazılı olarak anlatımlarını da aldı. Müfettişler inceleme sonunda elde ettikleri tüm delilleri dosya halinde getirerek Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. İddialar ve müfettişlerin tespitleri üzerine “2016/23617” sayılı soruşturma dosyası üzerinden iddianame hazırlayan savcılık, istismar uyguladığı iddia edilen kişiler hakkında da dava açtı.

Çocukların ifadeleri yürek burktu

Mağdur çocuklardan H.S.K. çocuk izleme merkezinde alınan ifadesinde yaşadığı o kötü günleri şu ifadelerle anlattı: “2014 yılı yaz aylarında hafızlık eğitimi için Kuran kursuna başladım. Kursta yatılı olarak bulunduğum süre içinde belletmen olan ağabeylerimiz bana kötülük yaptılar. Kimseye bir şey anlatmadım. Şikâyetçi de olmadım.”

Korktuğu için anlatamamış
Güvenilirlik: UP DOWN 0
Yorum Bırak
Ad:
E-posta:
Yorumlar:
Güvenlik Kodu:
19 + 3 =

Ek Raporlar

Isınmaya çalışırken elbisesi tutuşan Suriyeli çocuk öldü

19:58 Mar 21, 2016

Konya, Selçuklu, Konya, İç Anadolu Bölgesi, Türkiye, 0 Kms

Konya'da kamyonetin çarptığı çocuk hayatını kaybetti

09:41 Sep 07, 2016

Konya, Selçuklu, Konya, İç Anadolu Bölgesi, Türkiye, 0 Kms

5 yaşındaki kuzenine cinsel istismarda bulundu, serbest bırakıldı

13:37 Sep 18, 2016

Konya, Selçuklu, Konya, İç Anadolu Bölgesi, Türkiye, 0 Kms

Otomobilin çarpıp kaçtığı bisikletli çocuk hayatını kaybetti

16:20 Oct 12, 2016

Konya, Selçuklu, Konya, İç Anadolu Bölgesi, Türkiye, 0 Kms

14 yaşında çocuğa tecavüz etti; şikayet edilmeyince serbest kaldı!

12:59 Nov 02, 2016

Konya, Selçuklu, Konya, İç Anadolu Bölgesi, Türkiye, 0 Kms