Doğrulandı

Zihinsel engelli çocuğa dönük istismara 44 yıl istendi

15:25 Jan 18 2017 Diyarbakır, Yenişehir, Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Türkiye

Açıklama
Diyarbakır Kulp’ta 14 yaşındaki zihinsel engelli kız çocuğuna birden çok kez cinsel istismarda bulunan 10 kişi için dava açıldı.

Diyarbakır’ın Kulp İlçesi’nde bir cinsel istismar olayını araştıran Cumhuriyet Savcısı, bugün 16 yaşında olan zihinsel engelli F.B.’ye 2014 yılı Haziran ayından 2015 yılı Mart ayına kadar ilçede esnaflık yapan çok sayıda kişinin, cinsel istismarda bulunduğunu tespit etti.

Koruma altına alınan F.B, Çocuk İzlem Merkezi’nde psikolog eşliğinde verdiği ifadede, inşaatçı, kasap, kırtasiyeci, kuaför gibi meslek gruplarından 10 kişinin, 10 ay boyunca 100’den fazla kez kendisine tecavüz ettiğini söyledi.

Bunun üzerine operasyon başlatan savcılık, kimlikleri tespit edilen yaşları 21 ile 34 arasında değişen şüphelileri gözaltına aldı. İşlemlerinin ardından sevk edildikleri savcılıkta suçlamaları reddeden istismarcılar, daha sonra çıkarıldıkları Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanarak cezaevine gönderildi.

“Çok sayıda şahsın cinsel istismarına maruz kaldı”

Olayla ilgili soruşturmayı, geçtiğimiz ekim ayında tamamlayan savcılık, 10 şüphelinin “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “cinsel amaçlı çocuğu hürriyettinden yoksun kılma” suçlarından 44,5’ar yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını istedi. Hazırlanan iddianamede, mağdur F.B’nin çok sayıda kişinin cinsel istismarına uğradığının tespit edildiği belirtildi.

İstismarın izleri muayenede çıktı

Diyarbakır Çocuk İzlem Merkezi’nde alınan ifade sürecinde mağdurun zeka yaşının gerçek yaşına uygun olmadığının tespit edildiğini belirten savcı, F.B’nin gerçek yaşından daha düşük bir zeka yaşına sahip olduğunu kaydetti. Alınan rapora göre mağdurun yüzde 50 engelli olduğunu belirten savcı, psikiyatri kanaat raporuna göre mağdurun maruz kaldığı cinsel istismar fiilinin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneğinin gelişmediğini kaydetti.

Baro ve İHD’nin katılma talebi kabul edildi

İddianamenin kabul edilmesinin ardından tutuklu 10 sanığın yargılanmasına Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Davanın ilk duruşmasına tutuklu sanıklar, mağdur avukatları ve çok sayıda kişi katıldı. Duruşmada ifadeleri alınan tutuklu sanıkların tümü, mağdur ile cinsel ilişkiye girmediklerini ve iftiraya uğradıklarını ileri sürdü. Daha sonra ara kararlarını açıklayan mahkeme, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi ve İnsan Hakları Derneği’nin suçtan zarar görme ihtimaline karşılık ‘katılan’ sıfatı ile dosyaya katılmalarına karar verdi. Sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, eksiklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.
Güvenilirlik: UP DOWN 0
Yorum Bırak
Ad:
E-posta:
Yorumlar:
Güvenlik Kodu:
17 + 1 =

Ek Raporlar

http://www.diken.com.tr/mahkeme-birakti-bakanlik-kovaliyor-taciz-sanigi-ogretmen-icin-tutuklama-talebi/

10:09 Oct 06, 2016

Diyarbakır, Yenişehir, Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Türkiye, 0 Kms

11 yaşındaki çocuk, cinsel istismar sonucu hamile kaldı

10:05 Dec 07, 2016

Diyarbakır, Yenişehir, Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Türkiye, 0 Kms

Bir çocuğa cinsel istismarda bulunan 10 kişiye 44.5’ar yıl hapis istemi

14:23 Jan 18, 2017

Diyarbakır, Yenişehir, Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Türkiye, 0 Kms

Çınar'daki cinsel istismar dosyası Sivas'a gönderildi

14:05 Feb 03, 2017

Diyarbakır, Yenişehir, Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Türkiye, 0 Kms

Eski AKP'li gençlik kolları başkanı cinsel istismardan tutuklandı

13:44 Feb 19, 2017

Diyarbakır, Yenişehir, Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Türkiye, 0 Kms