Haber Olan Çocuğun Kimliğini Gizlemek Çok mu Zor?

30 Haziran 2010

Malatya – BİA Haber Merkezi 30 Haziran 2010, Çarşamba
Ulusal gazeteler, dört yaşındaki bir çocuğun Malatya’da özel bir kreşte şiddet gördüğü iddiasına yer verirken Malatya Haber gazetesi, çocuğun salıncaktan düştüğü yönündeki iddiaya ağırlık verdi.
Örneğin, Doğan Haber Ajansı’ndan (DHA) Mikail Pelit’in haberinde, çocuğun dövüldüğü ve kızarıklığın kapatılması için de yüzüne suluboyayla çiçek resmi çizildiği ileri sürülüyor.
Ayrıca, ajans kaynaklı olduğu muhtemel olan çocuğun fotoğrafını da Hürriyet, Milliyet, Akşam, Star, Vatan, HaberTürk, Sabah, Taraf ve Zaman gazeteleri çocuğun yüzü tanınacak şekilde yayımladı. Malatya Haber de bir başka fotoğrafa çocuğun gözlerini bantlayarak ancak tanınacak şekilde yer verdi.
Haberlerde babasının adı da açık yazılarak çocuğun kimliği deşifre edildi.
DHA: Darp iddiasıyla şikayet var
DHA haberine göre baba A. N., kızlarının olayın olduğu gün eve bir saat geç geldiğini, annesinin çocuğun yüzünü yıkadığında kızarıklıkla karşılaştığını söyledi.
Kızının annesine kreş sahibinin adını verdiğini belirten A. N., kreş yönetimini aradığını ve aldığı yanıt karşısında şaşkınlık yaşadığını açıkladı.
Kreş yönetiminin kendisine “Şansınızı fazla zorlamayın, bizde böyle, nasıl isterseniz” diyerek telefonu kapattığını öne süren Narin, kızlarına “darp raporu” verildiğini anlattı.
Sosyal Hizmetler İl Müdürü Murat Konan, konuyla ilgili olarak soruşturma başlattıklarını söyledi. Olayın peşini bırakmayacaklarını belirten babaysa şunları söyledi:
“Kızımız kimsenin karşısına çıkmak istemiyor. Bu konuyla ilgili dosyamızı Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne sunduk.”
Malatya Haber: Şikayet ilgisizlikten…

Malatya Haber gazetesi ise, darp olasılığından hiç söz etmedi; ailenin yaptığı suç duyurusunuysa “kreşin ilgisizliğine” dayandırdı.
Yerel gazete, olayın bazı yayın kuruluşlarında çocuğun kreşte dövüldüğü şeklinde yansıması üzerine özel kreşin, çocuğun salıncakta düşüş anını gösteren güvenlik kamerası görüntülerini basın yayın organlarına dağıttığına da yer verdi.
Çocuklarının salıncaktan düştüğünü öğrenen ailenin de, kreşin “çocuklarıyla gerekli şekilde ilgilenmediği” iddiasıyla Malatya Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğu belirtildi.
Buna göre çocuğun, kreş sonrasında bırakıldığı evinde, üst dudağının yaralı olduğu ve üzerine de çiçek resmi yapıldığını fark edildi. Ailenin kreşi aradığında aldığı yanıtsa DHA haberine göre farklılık gösteriyor.
Özel kreşin sorumlu müdürü Seher Durgun aileye şu açıklamayı yapıyor:
“Çocuk burada oyun saatinde iken, kreşimizin bahçesindeki salıncaklarda kendiliğinde düşmüştür. Gereken müdahale öğretmenlerimiz yapmıştır. “Yüz boyama olayına da gelince, o gün etkinliğimizde tüm kreşimizde bulunan çocuklara yüz boyaması yapılmıştı. Bu çocuğumuza da aynı boyama yapılmıştır. Biz ihmal olayını kabul etmiyoruz.” (EÖ/TK)