Gül: N.Ç. kararı beni de derinden rahatsız etti

4 Kasım 2011

 

NTVMSNBC / 04.11.2011

 

Cumhurbaşkanı Gül, Yargıtay’ın N.Ç kararının kendisini de derinden rahatsız ettiğini söyledi. Gül, “Yargı süreci bitmedi, kamu vicdanını teskin edecek bir sonuç çıkmasını ümit ediyorum” dedi.

İSTANBUL – Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan güncel konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Gül, 13 yaşındaki kız çocuğu N.Ç’ye tecavüz davasında çıkan kararı değerlendirdi.

Gül, şu ifadeleri kullandı: “Yargıya intikal etmiş meseleler hakkında yönlendirici bir beyanda bulunmamaya özen gösteriyorum.Ancak bu, toplumsal olarak vicdanımızı rahatsız eden bazı olaylara ilişkin yorumda bulunmama engel değil. Gencecik bir çocuğumuzun başına gelenlerle ilgili cezanın indirilmesini onaylayan karar, beni de derinden rahatsız etti. Bildiğim kadarıyla yargılama süreci bitmemiş; hala itiraz imkanı var. Kamu vicdanını teskin edecek bir sonuç çıkmasını ümit ediyorum.”

 

MAAŞ TARTIŞMASI
Son günlerde kendisine en çok gelen sorulardan birinin maaşıyla ilgili olduğunu belirten Gül, soruların, Cumhurbaşkanı maaşıyla ilgili doğru olmayan bazı haberlerden kaynaklandığını ifade etti.

Gül, bu haberlerde, bilerek veya bilmeyerek, vergiler düşülmemiş brüt maaşın net maaş gibi yansıtıldığına dikkati çekerek, ”Herkesin bilmesini isterim; vergiler düşüldükten sonraki net Cumhurbaşkanı maaşı, haberlerde geçen rakamın neredeyse yarısı” ifadelerine yer verdi.

Gül, Van depremi sonrası başlatılan ve pek çok sorumlu siyasetçinin katıldığı ”Bir Maaşım Van’a” kampanyasına kendisinin de bir maaşını vererek katıldığını açıkladı.