Gözaltına Alınan 13 Yaşındaki Kız Çocuğu Serbest

27 Mayıs 2011

Bianet / 27.05.2011

Muş’un Varto ilçesinde Newroz kutlamaları sırasında örgüt lehine slogan attığı iddiasıyla okula gelen polisler tarafından gözaltına alınan 13 yaşındaki Ş.A., savcılıktaki sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

Ekin KARACA
ekin@bianet.org
Muş – BİA Haber Merkezi
27 Mayıs 2011, Cuma

Muş’un Varto ilçesinde 13 yaşındaki kız çocuğu Ş.A. dün (26 Mayıs) eğitim gördüğü ilköğretim okuluna gelen polisler tarafından örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla gözaltına alındı.
Savcılığa çıkarılan Ş.A., işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayabilme yeteneğinin olup olmadığının anlaşılması için savcılık tarafından Muş’a gönderildi.
“Ş.A. endişelendi”
Avukat Yunus Eroğlu, bianet’e yaptığı açıklamada, Ş.A.’nın Muş’ta psikiyatrist eşliğinde hastanede kontrolden geçirildiğini ve Ş.A.’nın fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayabilme yeteneğinin olmadığı belirlenince serbest bırakıldığını söyledi.
Avukat Yunus Eroğlu sözlerine şöyle devam etti:
* Yaşanan olay 13 yaşındaki bir çocuk için basit bir olay değil. Ben savcılıktan önceki aşamayı bilmiyorum. Ancak savcılıktan hastaneye gönderileceğini öğrenince, olayı tam olarak idrak edemediği için, başına ne geleceğini bilemediğinden, doğal olarak endişelendi.
* Savcılıkta ifade sırasında Ş.A.’nın ablası ve öğretmeni de yanındaydı. Ben onlara da durumu anlattım ve endişelenecek bir şey olmadığını söyledim.
* 15 yaşından küçük bir çocuğun tutuklanması yasal olmadığı için serbest bırakılması yönünde bir talebimiz oldu. Zaten Muş’ta kontrolden geçtikten sonra da serbest bırakıldı.
“Slogan atmıyordum, ağabeyime sesleniyordum”
* 21 Mart’ta Varto merkezinde gerçekleştirilen Newroz kutlamaları sırasında örgüt lehine slogan attığı iddia edildiği için gözaltına alındı.
* Dosyada CD çözüm tutanakları ve fotoğraflar var. Ancak kendisi, görüntülerde ağzının açık olması ve bir şeyler söylediği yönündeki iddialara “ağabeyimi çağırıyordum” diye cevap verdi. Fakat slogan attığını kesinlikle kabul etmiyor.
* Bu gibi olaylar Varto’da çok nadir oluyor. Sık karşılaşılan vakalar değil. (EKN)