Göçle gelen çocuklar ‘sevgiyle’ topluma kazandırılıyor

23 Temmuz 2013

Bugün / 23.07.2013

Cihan Haber Ajansı

Adana Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü’nce yürütülen ‘Sevgiye Uzanan Eller Projesi’ kapsamında göçle gelen ve uyum sorunu yaşayan çocuklar, sosyal ve kültürel aktivitelerle topluma kazandırılıyor.

Doğu ve Güneydoğu bölgelerinden gelerek Adana’ya yerleşen ailelerin çocukları, Valilik tarafından başlatılan projeyle sosyal ve kültürel etkinliklerle topluma adapte ediliyor. Özellikle yoğun göç alan gecekondu bölgelerinde ilköğretim çağındaki çocuklar, değişik dallarda sportif faaliyetlere yöneltiliyor. Projeyle çocukların bedensel ve ruhsal yönden daha sağlıklı olmaları amaçlanıyor. Çocuk istismarının önüne geçen proje, çocukların insanlarla diyalog içerisinde olmasına katkı sağlıyor.

Proje doğrultusunda 8. dönem yaz etkinlikleri, başta yüzme ağırlıklı ‘Sevgiye Uzanan Kulaçlar’ etkinliği olmak üzere, çeşitli branşlarda sürdürülüyor. Seyhan Şakirpaşa Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Özgür Spor Kulübü, Şakirpaşa Semt Pazarı Basketbol Okulu ve 10 ayrı ilköğretim okulu olmak üzere 748 öğrencinin katılımı ile yüzme eğitimleri veriliyor. Gençler ayrıca, yazarlık, satranç, tekvando, atletizm, hentbol, basketbol, wushu (beyaz kuşak)-yüzme, kick boks, futbol ve halk oyunları ile birlikte 11 ayrı dalda, sportif ve kültürel faaliyetlerle kendilerini geliştiriyor.

Yüzme faaliyetlerinin havuzlarda, diğer faaliyetlerin ise Halk Eğitim Merkezi ile okullarında yapıldığını kaydeden Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, “Sevgiye Uzanan Eller Projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu tür sosyal etkinlikler ile çocuk ve gençlerimizin değişik dallarda sportif faaliyetlere yönelmelerini sağlayıp, bedensel ve ruhsal yönden daha sağlıklı hale gelmelerini amaçlıyoruz.” dedi.

Projeyle çocukları topluma kazandırdıklarını söyleyen Vali Coş, “Proje gönüllü vatandaşlarımızca da her geçen gün daha fazla destek bulması ve başarılı çalışmaların gerçekleştirilmesi, çocuklarımız ve aileleri kadar bizleri de sevince boğuyor. Bu proje ile çocuklarımızı topluma kazandırma, yarışma, rekabet ve başarı duygularını aşılama konusundaki çalışmalarımız, titizlik ve kararlılıkla sürecek. Projeye destek veren herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.