Giresun Üniversitesi Çocuk Gelin Olayını Kınadı

14 Ocak 2014

Haberler / 14.01.2014
İHA

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aygün Attar, Siirt’te yaşanan çocuk gelin olayını kınayarak,TBMM’de olayın incelenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aygün Attar, Siirt’te yaşanan çocuk gelin olayını kınayarak,Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde olayın incelenmesi gerektiğine vurgu yaptı.
Siirt’te 11 yaşında evlendirilen ve 12 yaşında anne olup 14 yaşında canice öldürülen ve gece yarısı toprağa verilen Kader Erten’in haline isyan ettiğini vurgulayan Rektör Attar, duyduğu büyük üzüntüyü yayınladığı kınama mesajıyla paylaştı.

Rektör Attar, Siirt’in Pervari ilçesine bağlı Yapraktepe köyünde, 11 buçuk yaşında evlendirilip, 12 buçuk yaşında anne olan Kader Erten’in erken doğumla dünyaya getirdiği bebeğinin ölümünün ardından evinde tabancayla vurulmuş halde bulunduğunu hatırlattı. 14 yaşındaki Kader Erten’in, sessizce toprağa verildiğini belirten Attar, şöyle konuştu: “Hem iki kız çocuğuna sahip bir anne olarak, hem bir kadın olarak hem de bir üniversite Rektörü olarak bu olayın yüreğimde açtığı yarayı tarif edemiyorum. Henüz daha 12 yaşındayken, annelik gibi büyük bir sorumluluğun altına atılan Kader’in ve ülkemizde adı bilinmeyen binlerce çocuk gelinlerin yaşadıklarını kendim yaşamış gibi, büyük bir üzüntü duydum.”

Günümüzde hala kadınlarımıza ve kızlarımıza gereken değerin verilmediğine dikkat çeken Rektör Attar; sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocukluğunu dahi yaşamasına izin verilmemiş küçücük, gencecik bir kızın 2 yıl içinde 2 çocuk doğurmaya itilmesi, öldürülmesi kadar çirkin ve üzücü bir olaydır. Daha açmamış bir gonca gülün, önce anneliğe sonra ölüme terk edilmesi, toplumun bazı kesimlerinde hala daha kadınlarımıza ve kızlarımıza gereken değerin verilmediğini gözler önüne sermektedir. Üniversite sıralarında oturma hakkına kavuşamamış, belki ileride doktor olup yüzlerce çocuğun dünyaya gelmesini sağlayacak olan Kader önce anne sonra ölü bedeni ile toprak olmaya layık görülmüştür. Ne yazıktır ki; ölümünün ardından birkaç saat geçmeden cenaze namazı dahi tertip edilmeden, bir insan olduğu hiçe sayılarak o küçücük bedeni gece yarısı sessizce toprağa verilmiştir.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bu tür olayların tekrar yaşanmaması için kalıcı önlemler alması gerektiğine de vurgu yapan Rektör Attar; sözlerini şöyle tamamladı: “Ülkemizde hala kızlarımızın okumasına izin verilmiyorsa ve çocuk yaşta sahte hastane raporları ile evlilik gerçekleştiriliyorsa, bu konuda herkesin üzerine düşen suçluluğu hissetmesi gerekmektedir. TBMM’nin, bu olayların tekrar yaşanmaması için kalıcı önlemler alması gerekmektedir.

Ancak, maalesef, Kader’e yapılanların ardından, kadın milletvekillerimizin sessiz kalışı, Türkiye’de ve dünyadaki kadın örgütlerinin tepkisizliği ve kadın akademisyenlerimizin bu olay karşısındaki duyarsızlığı da oldukça düşündürücüdür. Her fırsatta kadına şiddetin ve kadın erkek eşitsizliğinin ortadan kaldırılması için mücadele eden Giresun Üniversitesi olarak, bu olayı, bu olayda parmağı olan tüm canileri, bu olaya sessiz kalabilen herkesi esef ve şiddetle kınıyor, Kader’e yapılan bu caniliğin toplumda gerekli tepkiyi en kısa zamanda görmesini umut ediyor ve Bir Daha Asla yaşanmamasını diliyorum.” – GİRESUN