Gıda alerjisi astım nedeni

11 Aralık 2013

Milliyet / 11.12.2013

Çocuklarda sık rastlanan gıda alerjisine bağlı kusmalar zamanla astıma dahi yol açabiliyor.
Çocuklarda son yıllarda adeta bir salgın gibi görülen gıda alerjilerinin yüzde 90’ı, inek sütü,yumurta, buğday unu, fındık-fıstık ve deniz ürünlerinden kaynaklanıyor. Çocuk SağlığıHastalıkları ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, gıda alerjisinin bazı besin maddelerine karşı vücudun aşırı tepki göstermesi olduğunu ifade ederek “Gıda alerjisi genellikle ilk üç yaşta ortaya çıkıyor. Gıda alerjisi olan çocuklarda çoğunlukla ilk aylarda yanaklarda döküntü, cilt kuruluğu gibi şikâyetler gözlemleniyor” dedi.

Çocuklarda sıklıkla alerjik egzama ile kendini gösteren gıda alerjisinde, mide ve bağırsakalerjilerinin de ortaya çıktığını vurgulayan Yonca Tabak, çoğu zaman ilk bir yaş grubunda fışkırır tarzda kusmalar ve ishal görüldüğüne de dikkat çekti. Prof. Dr. Yonca Tabak, “Gıda alerjisinde kusmaya bağlı olarak zamanla sessiz reflü ortaya çıkıyor. Ses kısıklığı, diş gıcırdatma, ağız kokusu, iştahsızlık belirtileri ile seyreden reflü zamanla geçmeyen balgamlı öksürüklere ve astımayol açıyor” diye konuştu.

Yerini Ev Tozu Alerjisine Bırakıyor
Gıda alerjilerinin aşı tedavisi ile kalıcı çözümü olmadığını belirten Prof. Dr. Yonca Tabak, inek sütü, yumurta, fındık, fıstık, deniz ürünleri ve tahıllara karşı olan alerjilerin tamamen olmasa da üç yaşına doğru geçmeye eğilimli olduğunu dile getirdi. Ancak gıda alerjilerinin geçerken yerini ev tozu akarı ya da polen gibi solunum yoluna etki eden alerjilere bıraktığına dikkat çeken Yonca Tabak, sözlerini şöyle sürdürdü: “3 yaşına kadar geçmeyen gıda alerjilerine ek olarak, eğer ev tozu veya polene alerji ve astım gelişirse bu durumun dilaltı damla alerji aşısı ile kalıcı tedavisi yapılabilir. Dilaltı aşı tedavisi özgül olarak ev tozuna veya polene verilse bile bağışıklık sisteminin alerjik yapısını kökten düzeltme yolunda yarar sağlayacağı için gıda alerjilerine de kısmen faydasağlayacaktır.”

Çocuğun gıda alerjisi olup olmadığının “Spesifik IgE” isimli kan testiyle anlaşılabileceğini belirten Yonca Tabak, “Eğer testler yolu ile problem yaratan besin kesin belirlenirse o gıdadan sürekli ve mutlak bir şekilde uzak durmak gerekir. Çocukta egzama geçse bile, astım açısından, Çocuk Alerjisi Uzmanlığı tarafından yakın takip çok önemlidir” uyarısında bulundu.