Gezi Parkı eylemlerinde 294 çocuk gözaltına alındı

25 Haziran 2013

Haber FX / 25.06.2013

Gündem Çocuk Derneği tarafından Gezi Parkı eylemlerine ilişkin hazırlanan raporda,

SDP’ye yapılan baskınlarda 12 çocuğun gözaltına alındığı ve bu çocuklardan 4’ünün TEM’de ifadelerinin alındığı belirtildi. Raporda, Türkiye geneli yapılan Gezi Parkı eylemlerinde toplam 294 çocuğun gözaltına alındığı kaydedildi.

Gündem Çocuk Derneği, Gezi Parkı eylemlerinde çocukların yaşadığı hak ihlalleri ilişkin hazırladıkları raporu, İHD Genel Merkezi’nde açıkladı. Toplantıya; Gündem Çocuk Derneği Genel Başkan Yardımcısı Emrah Kırımsoy, Gündem Çocuk Derneği Koordinatörü Ezgi Koman, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve çok sayıda İHD yöneticisi katıldı. Gündem Çocuk Derneği Koordinatörü Koman, Gezi Parkı olaylarında çocukların yaşadığı hak ihlallerine ilişkin raporu açıkladı. Koman, Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana illerinde baroların ve Çağdaş Hukukçular Derneği’nin gönüllü avukatlarıyla yapılan yüz yüze ve telefon görüşmeleri sonucunda elde edilen verilere göre, raporu hazırladıklarını belirtti. Koman, “Olaylar sırasında içerisinde çocukların da bulunduğu gruplara müdahale edilmiş ve müdahalelerde orantısız güç kullanılmıştır. Çocuklar polisin kullandığı biber gazı, tazyikli su, kaba dayak, mermi gibi müdahale araçlarından doğrudan ve dolaylı olarak etkilemiştir” dedi.

18 yaşındaki V.O. sağ gözünü kaybetti

Antalya’da 1 Haziran’da Gezi Parkı protestosunda polisin yakın mesafede ateşlediği biber gazı kapsülünün isabet etmesi sonucu 18 yaşında ki V.O.’nun sağ gözünü kaybettiğini dile getiren Koman, “İstanbul Taksim Meydanı’nda 1 Haziran’da eylem yapan gruba çevik kuvvet polisi tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etmiştir. Polisin attığı gazdan etkilenen küçük bir çocuk ise; babasının kucağında taksiyle hastaneye kaldırıldı. İstanbul Okmeydanı’nda 16 Haziran sabah saatlerinde toplanmaya başlayan gruba polis sert müdahaleye başlamıştır ve 14 yaşında ki B.E. adlı çocuk polisin attığı gaz bombasıyla başından ağır yaralanmıştır. Çocuk gözaltıları ile ilgilenen İstanbul Barosu avukatları, 1 Haziran günü İstanbul’da gerçekleşen olaylarda gözaltına alınan 16 yaşındaki çocukta polis tarafından yediği kabak dayak sonucu gözünden ve kafasında şişlik tespit edilmiştir” diye konuştu.

‘5 çocukta ters kelepçe kullanımı tespit edildi’

Ankara, Adana, İstanbul ve İzmir’de çocuk gözaltılarıyla ilgilenen gönüllü avukatlarla yapılan görüşmelerde çocukların tamamına yakınında kelepçe kullanımının söz konusu olduğunun belirten Koman, “Ancak Ankara’da özel olarak en az 5 çocukta ters kelepçe kullanımı tespit edilmiştir” dedi.

11 Haziran günü SDP’ye yapılan baskınlarda 12 çocuğun gözaltına alındığına dikkat çeken Koman, “12 çocuğun 4’ü TEM’e gönderilmiş ve ifadeleri burada alınmıştır” dedi.

Çocuk Gündem Derneği’nin çocuk gözaltı verileri göre, Gezi Parkı eylemlerinde Ankara’da 78, İstanbul’da 35, Adana’da 130, İzmir’de 34, Kayseri’de 2, Mersin’de 15 olmak üzere toplam 294 çocuk gözaltına alındı.

Kaynak: DİHA