Gençlerden Taksim’de üç gün eylem

7 Haziran 2011

NTVMSNBC / 07.06.2011

Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrupa’nın ardından Türkiye’de de gençler sokağa çıkıyor. İşsizlik ve YÖK’e karşı yarın Taksim Meydanı’nda eylem başlatacak gençlerin eylemi üç gün sürecek.

İSTANBUL – Dünyada son dönemde giderek öne çıkan gençlik muhalefeti, Türkiye’de de eylem başlatıyor.

Gençler, işsizlik ve YÖK’ü protesto etmek için yarın saat 13.00’te Taksim Meydanı’nda bir araya gelecek.

Sivil toplum kuruluşları ve bazı siyasi partilerin de destek vereceği eylem üç gün sürecek.
Eyleme İspanya’dan gelecek öğrenciler de katılacak. Eylem sırasında bazı müzik grupları da dinleti sunacak. Gençler, meydanda çadır kurmayı da planlıyor.

Eylemi organize edenler arasında yer alan Gürkan Köse, ntvmsnbc’ye konuştu.

Gürkan Köse, şunları söyledi:

“Bu eylemi yapmamızın ilk nedeni yaşadığımız işsizlik. Ülkemizde resmi rakamlar yüzde 21.6 diyor ama biz biliyoruz ki gerçek rakamlar bunun çok üzerinde. Dünyada şu anda İspanya’da, İrlanda’da, Fransa’da öğrenciler sokakta. Gençler artık sokağa çıkıyor ve biz de Türkiye’de böyle bir hareketin olması kanaatindeyiz. Türkiye’de gençliğin sokağa çıkmamak için bir sebebi olmamalı. Günümüzde artık insanlar sansür nedeniyle bile sokağa çıkıyorlar, hakkını arıyorlar. Böyle bir dönemde Taksim Meydanı’nda işsizliğe karşı, YÖK’e karşı bir eylem yapmanın uygun olduğunu düşündük.
Bu eylemi tüm öğrenci örgütlenmelerinden bağımsız olarak yapıyoruz. İsteyen örgütler de tabii ki katılabilir, destek olabilirler ya da bireysel olarak katılıp destek olabilirler. Geniş, toplumsal bir eylem olmasını istediğimiz için bağımsız olarak yapıyoruz.

Tunus’ta Muhammed Ebu Azizi kendini yaktıktan sonra bir halk hareketi başladı. Bu halk hareketi Mısır’a da yansıdı. Tahrir Meydanı’ndan günlerce, haftalarca ayrılmadılar. Son olarak İspanya’daki öğrenciler eylemlerine devam etme kararı aldı. Buralarda insanlar meydanları dolduruyorlar.
Eylemi 3 gün olarak duyuruyoruz ama gelen insanların tepkilerine göre uzatabiliriz. Bizim de böyle kitlesel eylem yapmamız için bir sebep yok. “Gençler meydana” diyoruz ama herkesin katılmasını istiyoruz. İnternette sansüre hayır diyen, ataması yapılmayan öğretmenler ya da geçtiğimiz günlerde Hopa’da hayatını kaybeden devrimci öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümünü protesto edenleri de bekliyoruz.

Eylemde bizim hazırladığımız dövizler olacak ama aynı zamanda boş dövizler de olacak. Yoldan geçen bir insan da o dövize istediğini yazıp orada o talebini dile getirebilecek. Eylemimizi sadece işsizlik ve YÖK’le sınırlamış değiliz.

Eylem yapmak için izin almak gibi bir durum sözkonusu olamaz. Bu bizim anayasal hakkımız. İnsanlar sokağa çıkıp istedikleri fikirleri dile getirebiliyor olmalılar. Bu konuda izin almamıza gerek yok. Şimdiye kadar polis müdahale etmişse kendi baskıcı tutumalarından ya da iktidarın baskıcı tutumlarından dolayı müdahale etmişlerdir.”