Genç kızı JEMUS kurtardı

30 Mayıs 2011

NTVMSNBC / 30.05.2011

Erkek arkadaşının amcası tarafından kaçırılarak tacize uğradığı ileri sürülen 17 yaşındaki genç kız, jandarma ekiplerinin Entegre Muhabere Bilgi Sistemi (JEMUS) sayesinde kurtarıldı.

İSTANBUL – Jandarma imdat telefonu 156’ya, 25 Mayıs’ta gelen, 17 yaşındaki N.G.S.’nin plakası bildirilen bir otomobille Esenler’den kaçırıldığı ihbarı üzerine İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince çalışma başlatıldı.

Yapılan araştırmada N.G.S.’nin kendisini kaçıran kişinin bir anlık dalgınlığından faydalanarak, Arnavutköy’de bulunan bir benzin istasyonu çalışanına annesinin cep telefonu numarasını verdiği ve bu kişiye annesini arayarak kaçırıldığını söylemesini istediği belirlendi. Bu bilgi ve otomobilin plakası, JEMUS kullanılarak tüm ekipleri bildirildi.

Otomobilin önü kısa süre için jandarma ekipleri tarafından kesildi. Jandarma ekipleri N.G.S.’yi kurtarırken, otomobildeki B.Ş.’yi de gözaltına aldı.

DHA’nın haberine göre; kurtarıldıktan sonra Jandarma karakolunda ifade veren N.G.S., “Annem ve erkek arkadaşımla birlikte Esenler’de bir kafede buluştuk. Erkek arkadaşım baş başa dolaşmak için annemden izin aldı. Dolaşırken yanımıza gelen erkek arkadaşımın amcası B.Ş.’nin arabasına bindik. Yolda giderken erkek arkadaşıma bir telefon geldi ve ardından arabadan indi. Erkek arkadaşım indikten sonra, beni taciz etmeye başladı. Kaçırıldığımı anlayınca benzin istasyonu çalışanına annemin telefonunu verip aramasını söyledim” dedi.

JEMUS NEDİR?

Jandarma Genel Komutanlığı’na çağdaş haberleşme ve bilgi sistem teknolojilerinin sunduğu imkƒn ve kabiliyetleri kazandırmak ve bilginin en küçük jandarma birimine kadar kesintisiz, eş zamanlı, doğru ve emniyetli şekilde ulaştırılmasını sağlamak amacıyla JEMUS projesi 2008 yılında başladı. Milli teknolojiden faydalanılarak geliştirilen JEMUS telsiz sistemi sayesinde, bilgiye süratli ve zamanında ulaşılması, birimler arasında hızlı bir koordinasyon sağlanması, emniyet ve asayiş hizmetlerinin süratli bir şekilde yürütülmesi sağlanıyor. JEMUS sisteminin 2016 yılına kadar ülke geneline yaygınlaştırılmasını hedefliyor.