Genç kız tuvalette doğum yapıp bebeğini camdan attı

30 Ocak 2014

 

Cumhuriyet / 30.01.2014

 

Ankara’da yaşayan genç kız, ailesinden korktuğu için sevgilisinden olan bebeğini tuvalette doğurup cam aşağıya attı.

22 yaşındaki E.K isimli genç kız, erkek arkadaşıyla girdiği cinsel ilişki sonucu hamile kaldı.

 

HAMİLELİĞİNİ GİZLEDİ

Ailesinin kendisini öldüreceğini düşündüğü için hamileliğini gizledi. Bu süre içerisinde psikolojik sorunlar yaşayan ve ilaç kullanmaya başlayan E.K, komşusunun evine gittiği bir gün doğum sancıları başladı. Tuvalete giden E.K çocuğunu burada doğurdu. “Şoka girdiğini ve ne yaptığını bilmediğini” belirten E.K, bebeği üçüncü kattaki dairenin apartman boşluğundan attı.

 

CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Çocuğun ağlaması üzerine komşular durumu fark etti ve polis çağırdı. E.K, tutuklanarak cezaevine gönderildi. E.K’nın ailesi, soruşturma aşamasında kızlarının yanında bulunmadı, cezaevine ise çok nadir gittiler. Erkek arkadaşı ise bir daha hiç görmedi.

 

13 YILDAN 20 YILA KADAR HAPİS CEZASI

E.K hakkında “öz çocuğunu öldürmeye teşebbüs” suçundan 13 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Davanın iddianamesinde, “şüpheli, toplum baskısı ve aile korkusu yüzünden bu durumu üçüncü kişilerden gizledi. Doğan çocuğun yaşadığını gördüğü halde, toplum baskısı ve aile korkusu yüzünden ve olayları gizlemek için öleceğini düşünerek ve öngörerek yaşar vaziyette bebeğini üçüncü kattan aşağıya attı” denildi.

 

SAVUNMASINDA ‘PİŞMANIM’ DEDİ

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan E.K, geçtiğimiz günlerde ilk kez hakim karşısına çıktı. E.K’nın ailesinden kimse duruşmaya gelmedi. Mahkeme Başkanı Oktay Saday’ın, “Bebeğini camdan atmışsın” demesi üzerine E.K, “Atmadım. (Eliyle göstererek) Şu şekilde bıraktım” yanıtını verdi. E.K, ağlayarak yaptığı savunmasında,  “Komşumuzun evinde sohbet ederken ihtiyaç için lavaboya gittim. Bu arada bir şeyin geldiğini hissettim, bir de baktım çocuk. Çocuğu elime aldım ve ‘Allahım bu benim mi?’ dedim. O sırada sanki kafamla gövdem birbirinden ayrıldı. Ne yapacağımı bilemedim. Şaşırdım. Çevremden de çekindiğim için çocuğu pencereden aşağıya doğru bıraktım. Olay sırasında babamı da kaybettiğim için psikolojik tedavi görüyordum. Ben doğum anına kadar hamile olduğumu bilmiyordum. Adet oldum. Karnım büyüdü ama başka sebeplerden sanıyorum. Pişmanım.” dedi.

 

‘SAĞLIK KURUMUNDA GÖZLEM ALTINA ALINMALI’

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden alınan sağlık raporunda, E.K hakkında “affekti uygunsuz olarak saptandı (duygularının düşünce ve ifadelerinden farklı olması)” denildi ve “E.K’nın bir sağlık kurumunda gözlem altına alınmasının gerekli olduğu” belirtildi.