‘Fizik tedavi sırasında bacağı kırıldı’ iddiası

5 Agustos 2011

NTVMSNBC / 05.08.2011

Kas erimesi hastası 14 yaşındaki çocuğun, Konya Numune Hastanesi’nde gördüğü fizik tedavisi sırasında, fizyoterapistler tarafından sol ayak bileğinin kırıldığı iddia edildi. Çocuğun ailesi hastane başhekimliğine ve Hastane Hasta Hakları Kurulu’na şikayette bulundu.

KONYA – Doğuştan kas erimesi hastası olan ve 7 yaşından itibaren de hastalığı hızla ilerleyen Mehmet Şakir Sağlam, 3 ayda bir Ankara Sami Ulus Çocuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi görüyor. Yaklaşık 1 ay önce tedavi için Ankara’ya götürülen Sağlam’a, doktorları, vücudunun rahatlaması, kan dolaşımının hızlanması ve ağrılarının azalması için fizik tedavi yapılmasını istedi.
Bunun üzerine baba 30 yaşındaki Bilal Habeşi Sağlam, oğlunun fizik tedavisi görmesi için Konya Numune Hastanesi’ne başvurdu. Boş yatak olmadığı için beklemeye alınan Mehmet Şakir Sağlam, 28 Temmuz tarihinde fizik tedavi uygulanması için Konya Numune Hastanesi’ne yatırıldı.

‘ÇOK BAĞIRIRSAN AĞZINI BANTLARIZ’

Yapılan muayeninin ardından hastanede görevli fizyoterapistler S.Ö. ve M.K. geçen salı günü Mehmet Şakir Sağlam’a fizik tedavi uyguladı. Kas erimesi hastalığı nedeniyle yatalak ve yüzde 96 iş göremez raporu bulunan Sağlam’ın, katlanan ve haraket ettiremediği eklem yerlerini açmak isteyen 2 fizyoterapist, iddiaya göre dizleriyle baskı yaparak eklem yerlerini açmaya çalıştı. Çocuğun refakatçisi olan babannesi Muradiye Sağlam’ı da, torunun bağırmalarını duymaması için odadan çıkartan fizyoterapisteler, Mehmet Şakir Sağlam’ın acı çekip bağırmasına karşılık iddiaya göre ”Çok bağırırsan ağzını bantlarız” diyerek çocuğu tehdit etti.

EKLEM YERLERİ MORARDI, DUDAKLARI ŞİŞTİ

Yaklaşık yarım saat süren seansın ardından fizyoterapistler odadan ayrılırken, Mehmet Şakir Sağlam’ın eklem yerleri de uygulanan baskıdan dolayı morardı. Akşam saatlerinde hastanedeki oğlunun yanına gelen baba Bilal Habeşi Sağlam, vücudundaki morlukları ve ayak bileğindeki şişlikleri görünce durumu görevlilere bildirdi. Sağlık görevlileri de buz tedavisi uygulamasını istedi. Sabaha kadar Sağlam’ın vücudundaki morluklar artarken, tedavi sırasında acıdan dolayı ısırdığı için patlayan dudakları da şişti. Yaşanan olayın başhekimliği bildirilmesi üzerine çekilen röntgende, çocuğun sol ayak bileğinin kırıldığı saptandı ve alçıya alındı.

TABURCU EDİLDİ

Uygulanan tedavi nedeniyle vücudunda morluklar oluşan ve ayak bileği kırılan Mehmet Şakir Sağlam, iddiaya göre 10 gün daha fizik tedavi görmesi gerekmesine ve babasının ortopedi servisinde tedavisine devam edilmesini veya başka bir hastaneye sevkini istemesine rağmen taburcu edildi.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ DEVREYE GİRDİ

Bilal Habeşi Sağlam, oğlunun taburcu olduktan sonra evde sabana kadar ateşlenmesi sonucu ertesi gün İl Sağlık Müdürlüğü’ne müracaat ederek durumu anlattı. Mehmet Şakir Sağlam, Sağlık Müdürlüğü tarafından tahsis edilen ambulansla Beyhekim Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yeniden muayene edilen ve alçısı değiştirilen Sağlam, yapılan tedavisinin ardından gitmek istemesi üzerine taburcu edilip evine gönderildi.

ACIDAN DUDAKLARIMI ISIRDIM

Yaşadıklarını anlatan Mehmet Şakir Sağlam, “Yavaş yapın diye söylememe rağmen, beni bağırttırdılar. Eklem yerlerinin açılması için dizleriyle üzerine oturdular. ‘Acıyor’ diye bağırmama rağmen ‘bir şeyin yok’ dediler. Dayanamadığını söyleyerek babaannemi dışarı çıkardılar. Ben de acıya katlanmak için dudaklarımı ısırdım. Acıdığını söylememe ve yalvarmama rağmen aldırmadılar” dedi.

SORUMLULAR CEZALANDIRILSIN

Baba Bilal Habeşi Sağlam da, sorumluların cezalandırılması için hastanenin başhekimliğine ve Hastane Hasta Hakları Kurulu’na şikayette bulunduğunu, ayrıca Cumhuriyet Savcılığı’na da suç duyurusunda bulunacağını söyledi.
Hastane başhekimliği, şikayet üzerine konu ile ilgili inceleme başlattıklarını, bileğinin alçıya alınmasından sonra taburcu edilmesinin ise fizik tedavi uygulanamayacağı nedeniyle olduğu belirtildi.