Eylemde çocuğunu kullanan aileye hapis istemi

7 Temmuz 2009

Radikal / 03.07.2009

 Antalya’daki türban eylemine iki-on yaşındaki çocuklarını götüren ve döviz taşıtan anne ve babalar bir yıl hapis istemiyle yargılanacak.

İSTANBUL – Antalya’da 2007’de düzenlenen bir türban eylemiyle ilgili yürütülen soruşturma sonunda eyleme çocuklarının katılmasına izin veren 17 aile hakkında ‘İdaresi altında bulunan veya büyütmek, okutmak, bakmak, muhafaza etmek veya bir meslek veya sanat öğretmekle yükümlü olduğu kişi üzerinde, sahibi bulunduğu terbiye hakkından doğan disiplin yetkisini kötüye kullanmak’ suçundan bir yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 

Çocukların sloganları
Başörtüsü yasağını protesto etmek üzere Antalya’da ‘Antalya İnanç Özgürlüğü Platformu’ üyelerinin önce 6 Ekim’de ardından da 3 Kasım 2007’deki eylemine çocuklar da katılmış ve çeşitli dövizler taşımıştı. Eyleme katılan çocukların anne ve babaları hakkında soruşturma tamamlandı ve 17 kişi hakkında Antalya Cumhuriyet Savcılığı dava açtı. İddianamede, eylem için toplanan grubun içerisinde küçük yaşta çocuklar bulunduğu ve çocukların ‘Çocuk aklımla başörtüsüne niye kızıldığını anlayamıyorum’, ‘Annem neden okuyamadı’, ‘Annem niye okuyamadığını bana söylemiyor’, ‘Ben de büyüyünce okuyamayacak mıyım’, ‘Ablamın örtüsünden elinizi çekin’, ‘Namazım, orucum, başörtüm, kulluğum, onurum özgürlüğümdür’ şeklinde dövizler taşıdığı anlatıldı.  Eylemde dövizlere el konulurken, bazı ebeveynler de gözaltına alındı.
İddianameye göre eylemde döviz taşıyan çocuklardan en küçüğü iki, en büyüğüyse on yaşındaydı. İddianamede anne ve babaların TCK’nın 232. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan ‘İdaresi altında bulunan veya büyütmek, okutmak, bakmak, muhafaza etmek veya bir meslek veya sanat öğretmekle yükümlü olduğu kişi üzerinde, sahibi bulunduğu terbiye hakkından doğan disiplin yetkisini kötüye kullanmak’ suçunu işledikleri, velayet hakkını kötüye kullanıp, çocukları istismar ettiği öne sürüldü. İddianamede şöyle denildi:

Savcının verdiği ders


“…Şüphelilerin esas itibarıyla çocuklarının eğitimi kapsamında bir haklarını kullandıkları yönünde beyanları olmuş ise de disiplin yetkisinin eğitim hakkının doğal bir sonucu olduğu, ancak ebeveynlerin velayet yetkilerinden doğan yetkilerini kullanırken çocukların bedensel ve ruhsal sağlığının bozulmasına neden olmayacak, bir tehlikeye maruz kalmayacak tedbirler alarak çocuklarının sağlıklı bir ortamda bulunmaları ana görevleri iken olay tarihinde izinsiz olarak yapılan bir basın açıklamasına yaşları itibariyle içeriği ve siyasi durumu nedenıyla ülke içerisinde yönetimde yer alan birimlerin bile çözemediği bir sorunu çocuklar aracılığıyla deşifre etmeyi açıklamaya çalışmak ve bu konuda çocukları kullanmak onlar üzerindeki yetkinin kötüye kullanılması ve onların eğitimi değil ruhsal ve bedensel durumlarının bozulmasıyla sonuçlanacak durumla sonuçlanabilme riskinin olduğu aşikârdır…” 
15 Ekim’de ilk duruşması görülecek davayaysa Özgür-Der tepki gösterdi. Dernekten yapılan basın açıklamasında, dövizlerde yer alan ifadelerin suç olmadığı, çocukların eylemde kullanılmadığı savunuldu.