Evdeki Kazalar Hastalıktan Beter

18 Eylül 2012

 

Milliyet / 18.09.2012

 

Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık Programı Öğretim Görevlisi Feryal Sarıkaya, evlerin sanıldığı kadar güvenli ortamlar olmadıklarını belirtti.

Sarıkaya, “Türkiye’de trafik kazaları ya da iş yeri kazalarından korunmak için önlemler yasayla zorunlu tutulmuş. Ancak ev kazalarına karşı böyle bir önlem yok. Oysa ev kazaları her yıl binlerce vatandaşımızın hayatlarını kaybetmesine neden olmaktadır. Özellikle 0-6 yaş grubu çocuklarda ev kazaları, çeşitli yaralanmalar, sakatlanmalar hatta ölümlerle sonuçlanmaktadır” dedi.

 

Ürkütücü rakamlar
Feryal Sarıkaya, kazaların yüzde 30’unun evlerde meydana geldiğini belirterek, çocukların daha fazla zarar gördüğünün altını çizdi. Sarıkaya ev kazalarıyla ilgili, “Sağlık Bakanlığı kayıtlarına göre, son 5 yılda 120 bin çocuk ev kazası sonucu hastanelere müracaat etmiş ve her yıl ortalama 2 bin 500 çocuk ev kazalarında hayatını kaybetmektedir. Her yıl lösemi ve menenjit gibi hastalıklardan kaynaklanan  ölümlerden daha fazla çocuk ev kazaları nedeniyle kaybedilmektedir” dedi.

 

Kontrolsüz kalmamalı

 

Sarıkaya, “Kendimizi rahat ve güvende hissettiğimiz evimiz, sevdiklerimiz için yaralanmalara hatta ölümlere neden olabilecek kazalara ortam hazırlayabilir” uyarısı yaptıktan sonra “Bu kazaları en aza indirmek için basit ama etkili tedbirler alınabilir” önerisinde bulundu. Sarıkaya, çocuklar için tehlike olabilecek her materyalin kontrol altında tutul-ması gerek-tiğine işaret etti.